Valresultat Höör 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Höör med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 12 804
- Avgivna röster
- 11 051
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 340 | 30,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 523 | 23,1 % |
| MModeraterna | 1 923 | 17,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 677 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 649 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 579 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 566 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 471 | 4,3 % |
| Övriga partier | 185 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 669 | 24,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 591 | 23,6 % |
| MModeraterna | 2 438 | 22,2 % |
| KDKristdemokraterna | 746 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 736 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 531 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 524 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 408 | 3,7 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 200 | 1,8 % |
| Övriga partier | 125 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 920 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 397 | 21,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 077 | 19,0 % |
| VVänsterpartiet | 755 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 645 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 606 | 5,5 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 555 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 495 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 454 | 4,1 % |
| Övriga partier | 55 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Höör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- MP
- KD
- C
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,6 % | 11,5 % | 21,0 % | 28,2 % | 30,6 % | 25,9 % |
| S | 30,8 % | 22,8 % | 25,5 % | 19,3 % | 23,1 % | 21,0 % |
| M | 28,2 % | 34,6 % | 22,4 % | 18,9 % | 17,6 % | 19,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,4 % | 7,8 % | 5,6 % | 6,2 % | 8,3 % |
| KD | 5,7 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 7,0 % | 7,8 % | 5,3 % | 6,2 % |
| V | 3,8 % | 3,7 % | 4,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 5,8 % |
| L | 7,2 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,7 % |
| Övr | 3,0 % | 1,8 % | 3,6 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 83,6 % | 86,5 % | 88,1 % | 86,3 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Höör 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höör 2022
Så skiljer sig Höör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,6 % i Höör mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,1
- MP +1,1
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −7,2
- V −1,6
- M −1,5
- C −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Höör, från 19,3 % till 23,1 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,8 % till 5,3 % (−2,5).
- S +3,8
- C −2,5
- SD +2,4
- M −1,3
- L −1,2
- V −1,0
- MP +0,6
- KD −0,5
Valdeltagande i Höör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Höör på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höör är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Höör/Centrum till 88,4 % i Höör/Maglasäte.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Höör/Snogeröd (37,2 %) och sitt svagaste i Höör/Veterinärsområdet (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,6 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- M +9,0
- SD −8,7
- S −4,2
- V +1,7
- KD −1,4
- MP −0,7
- C +0,6
- L −0,2
Största parti i Höör sedan 2006
Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 86,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Höör 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Höör/Bokeslund | SD | 31,6 % | M | 29,7 % | 84,5 % |
| Höör/Centrum | SD | 31,1 % | M | 26,2 % | 73,7 % |
| Höör/Frostavallen | SD | 33,1 % | M | 25,2 % | 85,4 % |
| Höör/Maglasäte | S | 24,4 % | M | 30,6 % | 88,4 % |
| Höör/Ormanäs | SD | 30,8 % | SD | 22,9 % | 76,4 % |
| Höör/Orup | SD | 28,8 % | M | 32,0 % | 85,3 % |
| Höör/Snogeröd | SD | 37,2 % | SD | 25,4 % | 86,7 % |
| Höör/Stanstorp | SD | 32,3 % | M | 28,6 % | 85,6 % |
| Höör/Tjörnarp | SD | 36,1 % | SD | 31,2 % | 86,8 % |
| Höör/Veterinärsområdet | S | 31,3 % | M | 29,2 % | 85,8 % |