Valresultat Örkelljunga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Örkelljunga med 39,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 7 651
- Avgivna röster
- 6 408
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 486 | 39,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 367 | 21,6 % |
| MModeraterna | 900 | 14,2 % |
| KDKristdemokraterna | 712 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 277 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 160 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 156 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 2,2 % |
| Övriga partier | 133 | 2,1 % |
Regionvalet 2022 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 166 | 34,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 439 | 22,7 % |
| MModeraterna | 1 053 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 907 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 290 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 159 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 127 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 1,7 % |
| Övriga partier | 88 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 235 | 35,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 287 | 20,1 % |
| MModeraterna | 1 172 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 834 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 517 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 87 | 1,4 % |
| VVänsterpartiet | 78 | 1,2 % |
| Övriga partier | 53 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 12,4 % | 26,6 % | 35,5 % | 39,3 % | 35,4 % |
| S | 29,8 % | 25,7 % | 28,0 % | 20,8 % | 21,6 % | 19,0 % |
| M | 26,4 % | 29,4 % | 18,1 % | 15,4 % | 14,2 % | 16,4 % |
| KD | 13,8 % | 11,5 % | 9,9 % | 12,1 % | 11,2 % | 12,0 % |
| C | 7,8 % | 6,6 % | 6,0 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,6 % |
| V | 2,4 % | 3,0 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,5 % | 4,0 % |
| L | 6,0 % | 5,9 % | 3,0 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,8 % |
| MP | 1,9 % | 4,1 % | 3,8 % | 2,3 % | 2,2 % | 2,2 % |
| Övr | 4,4 % | 1,5 % | 2,2 % | 1,5 % | 2,1 % | 2,7 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 80,5 % | 83,5 % | 85,3 % | 83,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örkelljunga 2022
Så skiljer sig Örkelljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 39,3 % i Örkelljunga mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +18,7
- KD +5,9
Svagare än i riket
- S −8,7
- M −4,9
- V −4,2
- MP −2,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Örkelljunga, från 35,5 % till 39,3 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,7 % till 4,4 % (−2,3).
- SD +3,7
- C −2,3
- M −1,2
- KD −0,9
- S +0,8
- V −0,4
- L −0,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Örkelljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Örkelljunga på plats 205 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örkelljunga är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Örkelljunga Norra till 79,0 % i Rya.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åsljunga (45,8 %) och sitt svagaste i Örkelljunga Mellan (34,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 35,0 % i kommunvalet mot 39,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- SD −4,3
- M +4,1
- C +3,7
- KD +1,8
- S −1,4
Största parti i Örkelljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 82,7 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,3 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rya | SD | 39,4 % | SD | 35,9 % | 79,0 % |
| Skånes Fagerhult | SD | 45,4 % | SD | 43,5 % | 75,8 % |
| Åsljunga | SD | 45,8 % | SD | 39,6 % | 78,8 % |
| Örkelljunga Centrum | SD | 37,6 % | SD | 31,6 % | 71,9 % |
| Örkelljunga Mellan | SD | 34,4 % | SD | 28,7 % | 77,8 % |
| Örkelljunga Norra | SD | 38,3 % | SD | 35,1 % | 69,5 % |