Valresultat Östra Göinge 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Östra Göinge med 38,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,4 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östra Göinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Östra Göinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
10 574
Avgivna röster
8 901
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Östra Göinge

Riksdagsvalet 2022 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 34938,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24225,4 %
MModeraterna1 52817,3 %
KDKristdemokraterna5416,1 %
CCenterpartiet3844,4 %
VVänsterpartiet2843,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1922,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1762,0 %
Övriga partier1201,4 %

Regionvalet 2022 i Östra Göinge

Regionvalet 2022 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 46227,7 %
MModeraterna2 46227,7 %
SDSverigedemokraterna2 33726,3 %
KDKristdemokraterna5866,6 %
CCenterpartiet3704,2 %
VVänsterpartiet3153,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1321,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1271,4 %
Övriga partier881,0 %

Kommunvalet 2022 i Östra Göinge

Kommunvalet 2022 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 18746,4 %
SDSverigedemokraterna1 82220,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74319,3 %
CCenterpartiet3604,0 %
KDKristdemokraterna3253,6 %
VVänsterpartiet2512,8 %
MGMitt Göinge1802,0 %
Övriga partier1521,7 %

Partiernas utveckling i Östra Göinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östra Göinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östra Göinge per valår
Parti200620102014201820222026
SD5,8 %13,7 %26,0 %33,3 %38,0 %31,1 %
S46,2 %36,4 %35,8 %27,6 %25,4 %24,3 %
M18,4 %24,8 %16,4 %18,1 %17,3 %20,7 %
KD7,0 %4,2 %3,7 %5,8 %6,1 %5,9 %
C8,3 %6,2 %5,8 %5,9 %4,4 %4,4 %
V3,7 %3,5 %3,3 %3,8 %3,2 %5,8 %
L5,7 %6,0 %3,1 %2,4 %2,2 %3,9 %
MP2,6 %4,3 %3,7 %2,1 %2,0 %2,4 %
Övr2,4 %1,0 %2,2 %0,9 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande79,3 %83,6 %85,5 %86,6 %84,2 %83,8 %

Valdeltagande i Östra Göinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östra Göinge 2022

Så skiljer sig Östra Göinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 38,0 % i Östra Göinge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 17,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +17,5
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −3,5
  • MP −3,1
  • L −2,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Östra Göinge, från 33,3 % till 38,0 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,6 % till 25,4 % (−2,2).

  • SD +4,7
  • S −2,2
  • C −1,6
  • M −0,8
  • V −0,6
  • KD +0,3
  • L −0,2
  • MP −0,1

Valdeltagande i Östra Göinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,2 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Östra Göinge på plats 185 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östra Göinge är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Broby Öster till 89,3 % i Hjärsås.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Knislinge Öster (41,5 %) och sitt svagaste i Hanaskog (35,3 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östra Göinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 46,4 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 29,1 procentenheter.

  • M +29,1
  • SD −17,8
  • S −6,1
  • KD −2,5
  • V −0,4
  • C −0,4

Största parti i Östra Göinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Östra Göinge under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Östra Göinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,1 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna38,0 %84,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,8 %85,5 %
2010Socialdemokraterna36,4 %83,6 %
2006Socialdemokraterna46,2 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Östra Göinge 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Östra Göinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östra Göinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Broby VästerSD36,2 %M54,9 %83,3 %
Broby ÖsterSD36,0 %M44,6 %79,1 %
GlimåkraSD40,0 %M45,8 %81,3 %
HanaskogSD35,3 %M39,7 %79,9 %
HjärsåsSD38,3 %M47,8 %89,3 %
Knislinge VästerSD37,0 %M54,6 %85,9 %
Knislinge ÖsterSD41,5 %M44,5 %79,5 %
SibbhultSD41,3 %M37,0 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Östra Göinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022