Valresultat Östra Göinge 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Östra Göinge med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östra Göinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Östra Göinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
10 457
Avgivna röster
8 940
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Östra Göinge

Riksdagsvalet 2014 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 16835,8 %
SDSverigedemokraterna2 30526,0 %
MModeraterna1 45416,4 %
CCenterpartiet5115,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3283,7 %
KDKristdemokraterna3273,7 %
VVänsterpartiet2933,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2733,1 %
FIFeministiskt initiativ1131,3 %
Övriga partier830,9 %

Landstingsvalet 2014 i Östra Göinge

Landstingsvalet 2014 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 48939,7 %
SDSverigedemokraterna1 70919,5 %
MModeraterna1 49017,0 %
CCenterpartiet5556,3 %
KDKristdemokraterna3484,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3193,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2943,3 %
VVänsterpartiet2923,3 %
111911191031,2 %
Övriga partier1862,1 %

Kommunvalet 2014 i Östra Göinge

Kommunvalet 2014 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 08334,7 %
MModeraterna2 20824,9 %
SDSverigedemokraterna1 67918,9 %
CCenterpartiet5616,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3443,9 %
KDKristdemokraterna3173,6 %
VVänsterpartiet2913,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2753,1 %
Övriga partier1151,3 %

Partiernas utveckling i Östra Göinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östra Göinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • KD
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östra Göinge per valår
Parti200620102014201820222026
S46,2 %36,4 %35,8 %27,6 %25,4 %24,3 %
SD5,8 %13,7 %26,0 %33,3 %38,0 %31,1 %
M18,4 %24,8 %16,4 %18,1 %17,3 %20,7 %
C8,3 %6,2 %5,8 %5,9 %4,4 %4,4 %
MP2,6 %4,3 %3,7 %2,1 %2,0 %2,4 %
KD7,0 %4,2 %3,7 %5,8 %6,1 %5,9 %
V3,7 %3,5 %3,3 %3,8 %3,2 %5,8 %
L5,7 %6,0 %3,1 %2,4 %2,2 %3,9 %
Övr2,4 %1,0 %2,2 %0,9 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande79,3 %83,6 %85,5 %86,6 %84,2 %83,8 %

Valdeltagande i Östra Göinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östra Göinge 2014

Så skiljer sig Östra Göinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 26,0 % i Östra Göinge mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,2
  • S +4,8

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • MP −3,2
  • V −2,4
  • FP −2,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Östra Göinge, från 13,7 % till 26,0 % (+12,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,8 % till 16,4 % (−8,4).

  • SD +12,3
  • M −8,4
  • FP −2,9
  • FI +0,9
  • S −0,7
  • MP −0,6
  • KD −0,5
  • C −0,4

Valdeltagande i Östra Göinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Östra Göinge på plats 172 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östra Göinge är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Sibbhult till 88,2 % i Broby Väster.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sibbhult (45,5 %) och sitt svagaste i Broby Väster (30,5 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östra Göinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,9 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • M +8,5
  • SD −7,1
  • S −1,0
  • FP +0,8
  • MP −0,6
  • C +0,6
  • KD −0,1
  • V −0,0

Största parti i Östra Göinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Östra Göinge under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Östra Göinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,1 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna38,0 %84,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,8 %85,5 %
2010Socialdemokraterna36,4 %83,6 %
2006Socialdemokraterna46,2 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Östra Göinge 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Östra Göinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östra Göinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Broby VästerS30,5 %S30,1 %88,2 %
Broby ÖsterS31,8 %S32,0 %82,1 %
GlimåkraS33,1 %S32,0 %84,2 %
HanaskogS43,1 %S42,5 %83,6 %
HjärsåsS32,5 %S29,3 %87,4 %
Knislinge VästerS38,9 %S36,8 %85,9 %
Knislinge ÖsterS36,3 %S33,5 %81,3 %
SibbhultS45,5 %S45,9 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Östra Göinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014