Valresultat Helsingborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Helsingborg med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 80 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 101 934
- Avgivna röster
- 84 283
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 663 | 29,5 % |
| MModeraterna | 22 803 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 555 | 17,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 612 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 384 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 422 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 859 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 2 812 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 606 | 1,9 % |
| Övriga partier | 766 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 859 | 32,2 % |
| MModeraterna | 21 069 | 25,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 624 | 15,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 927 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 340 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 957 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 980 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 2 131 | 2,6 % |
| 11191119 | 1 329 | 1,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 899 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 170 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 695 | 28,3 % |
| MModeraterna | 23 602 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 670 | 16,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 637 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 349 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 864 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 051 | 2,4 % |
| CCenterpartiet | 1 953 | 2,3 % |
| ÅngfÅngf | 1 511 | 1,8 % |
| Övriga partier | 1 415 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- V
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2014
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 17,4 % i Helsingborg mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,6
- M +4,0
Svagare än i riket
- C −2,7
- V −1,6
- S −1,5
- FI −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Helsingborg, från 9,0 % till 17,4 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,2 % till 27,3 % (−8,9).
- M −8,9
- SD +8,4
- FP −2,6
- S +1,8
- FI +1,7
- KD −0,9
- V +0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,7 %, vilket är 3,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Helsingborg på plats 268 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 80 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Lundsbäck till 93,0 % i Mariastaden N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Drottninghög Ö (69,3 %) och sitt svagaste i Hittarp-Domsten (5,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 39, Sverigedemokraterna i 1 av 80 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 9,1 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- MP +2,4
- S −1,2
- SD −1,1
- C −1,0
- KD −1,0
- M +0,9
- V +0,5
- FP −0,1
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 80 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg-Västergård S | S | 44,7 % | S | 42,1 % | 78,9 % |
| Allerum | M | 35,5 % | M | 35,9 % | 88,4 % |
| Berga | S | 38,2 % | S | 37,6 % | 84,2 % |
| Björka-Väla | S | 43,0 % | S | 42,6 % | 73,5 % |
| Brohult | S | 41,0 % | S | 38,7 % | 73,9 % |
| Bårslöv V | S | 35,1 % | S | 32,7 % | 84,2 % |
| Bårslöv Ö | S | 32,1 % | S | 30,2 % | 85,0 % |
| Centrum S | M | 35,8 % | M | 38,1 % | 79,0 % |
| Centrum V | M | 41,2 % | M | 46,6 % | 86,7 % |
| Centrum Ö | M | 39,0 % | M | 40,4 % | 84,0 % |
| Dalhem S | S | 58,9 % | S | 56,2 % | 69,2 % |
| Dalhem-Källstorp | S | 46,4 % | S | 43,6 % | 72,5 % |
| Drottninghög V | S | 63,5 % | S | 61,1 % | 64,1 % |
| Drottninghög Ö | S | 69,3 % | S | 65,7 % | 64,5 % |
| Elineberg | S | 44,4 % | S | 40,8 % | 79,3 % |
| Eneborg V | S | 34,1 % | S | 30,5 % | 74,1 % |
| Eneborg Ö | S | 30,4 % | S | 30,4 % | 72,4 % |
| Eskilsminne | S | 28,1 % | S | 27,3 % | 84,8 % |
| Fredriksdal V | S | 52,7 % | S | 50,1 % | 75,4 % |
| Fredriksdal Ö | S | 48,1 % | S | 46,3 % | 72,8 % |
| Furutorp | S | 43,4 % | S | 42,5 % | 70,9 % |
| Gantofta | M | 32,3 % | M | 32,0 % | 88,9 % |
| Gustavslund | M | 36,0 % | M | 37,1 % | 89,4 % |
| Hittarp-Domsten | M | 57,7 % | M | 60,8 % | 90,3 % |
| Humlegården | M | 37,5 % | M | 36,3 % | 91,0 % |
| Husensjö | M | 31,9 % | M | 32,5 % | 89,8 % |
| Högaborg V | S | 42,3 % | S | 40,1 % | 63,2 % |
| Högaborg Ö | S | 42,8 % | S | 40,5 % | 69,0 % |
| Högasten | S | 39,0 % | S | 38,8 % | 79,1 % |
| Kattarp | S | 32,8 % | S | 31,2 % | 78,0 % |
| Laröd V | M | 54,2 % | M | 58,5 % | 91,2 % |
| Laröd Ö | M | 38,6 % | M | 45,8 % | 90,8 % |
| Lundsbäck | S | 55,0 % | S | 54,3 % | 61,8 % |
| Lussebäcken | S | 39,2 % | S | 36,7 % | 71,8 % |
| Mariastaden N | M | 55,5 % | M | 59,3 % | 93,0 % |
| Mariastaden S | M | 37,6 % | M | 41,1 % | 90,2 % |
| Mariastaden Ö | M | 41,9 % | M | 45,2 % | 92,5 % |
| Mörarp V | M | 27,9 % | M | 28,5 % | 87,4 % |
| Mörarp Ö | S | 30,5 % | S | 29,2 % | 86,3 % |
| Närlunda | S | 51,2 % | S | 50,5 % | 69,4 % |
| Olympia | M | 27,6 % | M | 28,7 % | 71,1 % |
| Ottarp | M | 26,9 % | SD | 27,6 % | 81,8 % |
| Planteringen N | S | 54,1 % | S | 52,0 % | 65,7 % |
| Planteringen S | S | 40,3 % | S | 38,6 % | 71,6 % |
| Påarp V | S | 35,1 % | S | 31,3 % | 81,6 % |
| Påarp Ö | S | 34,3 % | S | 32,3 % | 87,9 % |
| Pålsjö Ö | M | 29,9 % | M | 31,5 % | 85,0 % |
| Pålsjöbaden | M | 45,5 % | M | 47,5 % | 88,0 % |
| Ragnvalla | S | 43,5 % | S | 42,0 % | 74,7 % |
| Ramlösa N | M | 31,7 % | M | 32,7 % | 91,1 % |
| Ramlösa Ö | M | 38,0 % | M | 37,4 % | 90,6 % |
| Ramlösabrunn | M | 31,4 % | M | 32,3 % | 88,0 % |
| Raus S | S | 33,2 % | S | 31,6 % | 81,4 % |
| Ringstorp | S | 37,0 % | S | 33,8 % | 76,4 % |
| Rosengården C | S | 47,3 % | S | 43,0 % | 81,3 % |
| Rosengården Ö | S | 51,9 % | S | 49,4 % | 76,6 % |
| Rydebäck M | M | 35,0 % | M | 35,4 % | 91,7 % |
| Rydebäck N | M | 38,1 % | M | 39,2 % | 89,9 % |
| Rydebäck S | M | 41,2 % | M | 45,8 % | 92,1 % |
| Råå N | M | 31,4 % | M | 33,9 % | 87,4 % |
| Råå S | M | 37,5 % | M | 41,3 % | 86,8 % |
| Slottshöjden N | M | 30,2 % | M | 31,3 % | 82,1 % |
| Slottshöjden S | M | 36,8 % | M | 36,7 % | 85,3 % |
| Sofieberg | M | 31,9 % | M | 30,9 % | 87,5 % |
| St Jörgens plats | M | 42,8 % | M | 44,8 % | 85,4 % |
| Stadsparken | S | 32,0 % | S | 30,2 % | 76,0 % |
| Stattena | S | 30,8 % | S | 28,8 % | 80,6 % |
| Söder | S | 38,9 % | S | 36,6 % | 69,9 % |
| Tågaborg M | M | 33,0 % | M | 33,6 % | 77,6 % |
| Tågaborg N | M | 45,4 % | M | 48,8 % | 87,6 % |
| Tågaborg S | M | 33,7 % | M | 35,7 % | 85,4 % |
| Tågaborg Ö | M | 33,7 % | M | 33,5 % | 83,7 % |
| Vallåkra | SD | 24,4 % | SD | 24,7 % | 83,3 % |
| Viskängen | S | 30,1 % | S | 28,2 % | 79,8 % |
| Välinge | M | 27,0 % | M | 27,9 % | 87,0 % |
| Västergård N | S | 46,7 % | S | 45,6 % | 72,0 % |
| Wilson park | M | 27,9 % | M | 29,2 % | 87,2 % |
| Ättekulla N | S | 43,8 % | S | 43,4 % | 80,0 % |
| Ödåkra V | M | 30,2 % | M | 29,3 % | 82,8 % |
| Ödåkra Ö | M | 32,3 % | M | 33,9 % | 88,1 % |