Valresultat Skurup 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Skurup med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 11 300
- Avgivna röster
- 9 680
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 736 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 396 | 25,1 % |
| MModeraterna | 2 259 | 23,6 % |
| CCenterpartiet | 643 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 373 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 360 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 320 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 223 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 160 | 1,7 % |
| Övriga partier | 86 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 100 | 32,5 % |
| MModeraterna | 2 102 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 990 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 629 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 412 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 381 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 367 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 207 | 2,2 % |
| 11191119 | 139 | 1,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 100 | 1,0 % |
| Övriga partier | 116 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 862 | 29,7 % |
| MModeraterna | 2 038 | 21,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 963 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 711 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 521 | 5,4 % |
| KVSKVS | 505 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 428 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 152 | 1,6 % |
| Övriga partier | 43 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- L
- V
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 26,3 % | 28,6 % | 22,6 % | 24,0 % | 21,0 % |
| SD | 7,8 % | 13,5 % | 25,1 % | 33,3 % | 34,9 % | 30,8 % |
| M | 29,0 % | 35,2 % | 23,6 % | 20,6 % | 20,1 % | 23,4 % |
| C | 8,8 % | 7,3 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 4,8 % |
| MP | 2,9 % | 4,2 % | 3,9 % | 2,6 % | 2,4 % | 3,3 % |
| L | 6,4 % | 6,3 % | 3,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 4,6 % |
| V | 2,8 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 2,6 % | 1,2 % | 1,4 % | 1,5 % |
| KD | 4,6 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 83,4 % | 85,7 % | 88,2 % | 86,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Skurup 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skurup 2014
Så skiljer sig Skurup från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Skurup mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,2
- C +0,6
- M +0,3
Svagare än i riket
- MP −3,0
- S −2,4
- V −2,4
- KD −2,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Skurup, från 13,5 % till 25,1 % (+11,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 35,2 % till 23,6 % (−11,5).
- SD +11,6
- M −11,5
- FP −2,6
- S +2,3
- FI +1,3
- V +0,6
- C −0,6
- KD −0,5
Valdeltagande i Skurup
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Skurup på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skurup är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Skurup 4 till 90,2 % i Svenstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skurup 4 (34,8 %) och sitt svagaste i Skivarp 2 (14,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- M −2,5
- FP +1,6
- S +1,1
- V +0,8
- C +0,7
- MP +0,5
Största parti i Skurup sedan 2006
Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,3 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Skurup 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skivarp 1 | SD | 31,2 % | SD | 27,5 % | 82,5 % |
| Skivarp 2 | M | 39,3 % | M | 36,3 % | 90,1 % |
| Skurup 1 | S | 33,0 % | S | 36,7 % | 85,3 % |
| Skurup 2 | S | 32,9 % | S | 34,6 % | 82,9 % |
| Skurup 3 | S | 32,5 % | S | 32,4 % | 88,2 % |
| Skurup 4 | S | 34,8 % | S | 35,1 % | 78,8 % |
| Slimminge | SD | 25,3 % | S | 22,6 % | 86,2 % |
| Svenstorp | M | 28,6 % | M | 31,5 % | 90,2 % |
| Villie | S | 27,0 % | S | 28,9 % | 83,7 % |
| Örsjö | SD | 34,5 % | SD | 29,0 % | 85,1 % |