Valresultat Skurup 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Skurup med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 11 046
- Avgivna röster
- 9 217
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 195 | 35,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 391 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 227 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 665 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 575 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 385 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 256 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 249 | 2,7 % |
| Övriga partier | 144 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 834 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 647 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 166 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 697 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 619 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 339 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 220 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 186 | 2,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 95 | 1,1 % |
| Övriga partier | 159 | 1,8 % |
Kommunvalet 2010 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 589 | 28,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 321 | 25,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 058 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 927 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 764 | 8,4 % |
| KVSKVS | 637 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 330 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 214 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 109 | 1,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 95 | 1,0 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−9,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,0 % | 35,2 % | 23,6 % | 20,6 % | 20,1 % | 23,4 % |
| S | 35,3 % | 26,3 % | 28,6 % | 22,6 % | 24,0 % | 21,0 % |
| SD | 7,8 % | 13,5 % | 25,1 % | 33,3 % | 34,9 % | 30,8 % |
| C | 8,8 % | 7,3 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 4,8 % |
| L | 6,4 % | 6,3 % | 3,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 4,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,2 % | 3,9 % | 2,6 % | 2,4 % | 3,3 % |
| KD | 4,6 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,8 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 2,6 % | 1,2 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 83,4 % | 85,7 % | 88,2 % | 86,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Skurup 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skurup 2010
Så skiljer sig Skurup från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i Skurup mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,8
- M +5,1
- C +0,8
Svagare än i riket
- S −4,3
- MP −3,1
- V −2,9
- KD −2,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Skurup, från 29,0 % till 35,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,3 % till 26,3 % (−9,0).
- S −9,0
- M +6,2
- SD +5,7
- KD −1,8
- C −1,5
- MP +1,4
- SPI −0,3
- FP −0,1
Valdeltagande i Skurup
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,4 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Skurup på plats 189 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skurup är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Skurup 4 till 90,0 % i Skivarp 2.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skivarp 2 (50,5 %) och sitt svagaste i Örsjö (28,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,6 % i kommunvalet mot 35,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- M −6,6
- FP +3,9
- SD −1,8
- C +1,1
- S −0,7
- MP −0,6
Största parti i Skurup sedan 2006
Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,3 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Skurup 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skivarp 1 | S | 32,1 % | S | 28,6 % | 79,5 % |
| Skivarp 2 | M | 50,5 % | M | 43,3 % | 90,0 % |
| Skurup 1 | S | 31,9 % | S | 33,3 % | 81,1 % |
| Skurup 2 | M | 33,6 % | S | 28,7 % | 80,0 % |
| Skurup 3 | M | 35,4 % | S | 28,2 % | 86,1 % |
| Skurup 4 | M | 36,2 % | M | 30,8 % | 77,3 % |
| Slimminge | M | 34,1 % | M | 25,8 % | 83,9 % |
| Svenstorp | M | 43,0 % | M | 36,8 % | 87,0 % |
| Villie | M | 34,3 % | M | 26,4 % | 84,4 % |
| Örsjö | M | 28,1 % | S | 25,3 % | 83,0 % |