Valresultat Ystad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Ystad med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 22 958
- Avgivna röster
- 19 169
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 160 | 37,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 358 | 28,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 594 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 226 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 1 086 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 039 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 662 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 490 | 2,6 % |
| Övriga partier | 282 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 352 | 34,4 % |
| MModeraterna | 6 241 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 337 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 157 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 010 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 881 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 670 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 2,3 % |
| Övriga partier | 416 | 2,3 % |
Kommunvalet 2010 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 851 | 36,6 % |
| MModeraterna | 5 977 | 31,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 327 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 179 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 048 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 859 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 821 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 357 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 205 | 1,1 % |
| Övriga partier | 97 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,6 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,5 % | 37,9 % | 28,1 % | 23,4 % | 22,0 % | 24,5 % |
| S | 37,0 % | 28,4 % | 30,1 % | 25,4 % | 27,3 % | 24,6 % |
| SD | 4,7 % | 8,4 % | 16,8 % | 24,2 % | 27,0 % | 23,0 % |
| L | 6,4 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % |
| C | 6,4 % | 5,7 % | 6,2 % | 7,7 % | 4,9 % | 5,8 % |
| MP | 3,3 % | 5,5 % | 5,3 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,4 % |
| KD | 5,1 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,3 % |
| V | 2,7 % | 2,6 % | 2,9 % | 4,1 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,1 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,5 % | 85,7 % | 88,0 % | 86,1 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Ystad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ystad 2010
Så skiljer sig Ystad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 37,9 % i Ystad mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,8
- SD +2,7
Svagare än i riket
- V −3,0
- S −2,3
- KD −2,1
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ystad, från 31,5 % till 37,9 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,0 % till 28,4 % (−8,6).
- S −8,6
- M +6,4
- SD +3,8
- MP +2,2
- KD −1,6
- SPI −0,8
- C −0,7
- V −0,1
Valdeltagande i Ystad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,5 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ystad på plats 187 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ystad är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Löderup m fl till 87,3 % i Edvinshem-Västra Sjöstaden-Åkesholm.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp (51,7 %) och sitt svagaste i Solbacken N (30,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 4 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 28,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- S +8,2
- M −6,0
- SD −1,3
- MP −1,1
- KD +1,1
- FP −0,9
- C +0,6
Största parti i Ystad sedan 2006
Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 37,9 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ystad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bellevue N | M | 39,4 % | S | 43,6 % | 83,6 % |
| Bellevue S-Edvinshem SÖ | S | 36,7 % | S | 47,0 % | 80,4 % |
| Edvinshem-Västra Sjöstaden-Åkesholm | M | 40,6 % | S | 42,4 % | 87,3 % |
| Egna hem-Solbacken SÖ | M | 38,2 % | S | 38,6 % | 83,2 % |
| Gamla staden centrum | M | 37,9 % | S | 32,7 % | 77,2 % |
| Gamla staden-Gjuteriet | M | 39,7 % | S | 36,1 % | 79,7 % |
| Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga | M | 34,2 % | M | 31,0 % | 83,3 % |
| Hälsobacken | S | 34,1 % | S | 44,9 % | 86,9 % |
| Köpingebro | M | 39,9 % | S | 38,9 % | 82,2 % |
| Löderup m fl | M | 37,6 % | M | 29,0 % | 74,9 % |
| Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp | M | 51,7 % | M | 46,5 % | 84,8 % |
| Skårby-Rögla-Rynge-Sjörup m fl | M | 36,1 % | M | 32,1 % | 84,4 % |
| Solbacken N | S | 38,6 % | S | 49,3 % | 82,8 % |
| St Herrestad-Hedeskoga-Bussjö m fl | M | 39,9 % | S | 34,1 % | 82,9 % |
| Surbrunnen-Östra förstaden N | S | 38,2 % | S | 46,5 % | 77,9 % |
| Svarte-Snårestad-Bjäresjö m fl | M | 40,5 % | M | 39,8 % | 87,0 % |
| Sövestad-Baldringe-Högestad m fl | M | 42,0 % | M | 30,8 % | 84,9 % |
| Östra förstaden S-G:a staden Ö-Regem | M | 36,4 % | S | 38,0 % | 80,0 % |