Valresultat Osby 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Osby med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Osby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,3 %
Röstberättigade
9 702
Avgivna röster
8 082
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Osby

Riksdagsvalet 2010 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 74234,4 %
MModeraterna1 94924,5 %
SDSverigedemokraterna1 02112,8 %
CCenterpartiet7249,1 %
KDKristdemokraterna4375,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4255,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3784,7 %
VVänsterpartiet2403,0 %
Övriga partier460,6 %

Landstingsvalet 2010 i Osby

Landstingsvalet 2010 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 99938,5 %
MModeraterna1 53119,7 %
SDSverigedemokraterna95812,3 %
CCenterpartiet88611,4 %
KDKristdemokraterna4085,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3544,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3324,3 %
VVänsterpartiet2032,6 %
Övriga partier1091,4 %

Kommunvalet 2010 i Osby

Kommunvalet 2010 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 93036,9 %
CCenterpartiet1 36317,2 %
MModeraterna1 15714,6 %
SDSverigedemokraterna1 02412,9 %
KDKristdemokraterna4305,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3454,3 %
GKSGKS3284,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2673,4 %
VVänsterpartiet911,1 %
Övriga partier40,1 %

Partiernas utveckling i Osby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Osby per valår
Parti200620102014201820222026
S42,9 %34,4 %35,2 %28,2 %27,2 %25,2 %
M19,1 %24,5 %16,1 %16,1 %15,8 %18,1 %
SD6,4 %12,8 %25,4 %31,2 %36,4 %31,3 %
C10,0 %9,1 %5,9 %7,3 %4,8 %4,3 %
KD7,8 %5,5 %4,9 %7,3 %6,5 %7,7 %
MP2,9 %5,3 %4,2 %2,3 %2,5 %3,2 %
L5,4 %4,7 %2,7 %2,4 %2,3 %4,5 %
V4,1 %3,0 %3,4 %3,9 %3,5 %4,3 %
Övr1,6 %0,6 %2,1 %1,3 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande77,2 %83,3 %85,5 %87,0 %84,7 %83,5 %

Valdeltagande i Osby 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Osby 2010

Så skiljer sig Osby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i Osby mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,1
  • S +3,8
  • C +2,5

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • V −2,6
  • FP −2,3
  • MP −2,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Osby, från 6,4 % till 12,8 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,9 % till 34,4 % (−8,4).

  • S −8,4
  • SD +6,4
  • M +5,4
  • MP +2,5
  • KD −2,3
  • V −1,1
  • C −0,9
  • FP −0,7

Valdeltagande i Osby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,3 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Osby på plats 194 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Osby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Osby Nordväst till 84,8 % i Osby Sydväst.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened Centralt (48,1 %) och sitt svagaste i Visseltofta (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • M −9,9
  • C +8,1
  • S +2,5
  • V −1,9
  • FP −1,4
  • MP −1,0
  • SD +0,1
  • KD −0,1

Största parti i Osby sedan 2006

Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Osby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,3 %83,5 %
2022Sverigedemokraterna36,4 %84,7 %
2018Sverigedemokraterna31,2 %87,0 %
2014Socialdemokraterna35,2 %85,5 %
2010Socialdemokraterna34,4 %83,3 %
2006Socialdemokraterna42,9 %77,2 %

Valresultat per valdistrikt i Osby 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Osby, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Loshult/KillebergS30,7 %S27,3 %84,6 %
Osby NordvästS39,0 %S43,1 %76,0 %
Osby NordöstS29,9 %S31,4 %78,2 %
Osby NorraS33,8 %S37,0 %76,7 %
Osby SydvästS39,4 %S39,7 %84,8 %
Osby SödraM32,7 %S28,6 %84,8 %
VisseltoftaM29,4 %C32,0 %81,7 %
ÖrkenedS35,9 %S41,4 %81,1 %
Örkened CentraltS48,1 %S52,3 %79,2 %

Utforska valdistrikten i Osby på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010