Valresultat Örkelljunga 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Örkelljunga med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Örkelljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
7 237
Avgivna röster
5 825
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Örkelljunga

Riksdagsvalet 2010 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 68729,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 47125,7 %
SDSverigedemokraterna71012,4 %
KDKristdemokraterna66111,5 %
CCenterpartiet3776,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3365,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2364,1 %
VVänsterpartiet1703,0 %
Övriga partier861,5 %

Landstingsvalet 2010 i Örkelljunga

Landstingsvalet 2010 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 56327,8 %
MModeraterna1 44425,7 %
SDSverigedemokraterna66911,9 %
KDKristdemokraterna64611,5 %
CCenterpartiet3937,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3726,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2234,0 %
VVänsterpartiet1422,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti781,4 %
Övriga partier911,6 %

Kommunvalet 2010 i Örkelljunga

Kommunvalet 2010 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 50226,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 39624,3 %
SDSverigedemokraterna66511,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5639,8 %
KDKristdemokraterna5469,5 %
CCenterpartiet4868,5 %
LMOLMO3325,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti981,7 %
MPMiljöpartiet de gröna921,6 %
Övriga partier631,1 %

Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örkelljunga per valår
Parti200620102014201820222026
M26,4 %29,4 %18,1 %15,4 %14,2 %16,4 %
S29,8 %25,7 %28,0 %20,8 %21,6 %19,0 %
SD7,5 %12,4 %26,6 %35,5 %39,3 %35,4 %
KD13,8 %11,5 %9,9 %12,1 %11,2 %12,0 %
C7,8 %6,6 %6,0 %6,7 %4,4 %4,6 %
L6,0 %5,9 %3,0 %2,7 %2,5 %3,8 %
MP1,9 %4,1 %3,8 %2,3 %2,2 %2,2 %
V2,4 %3,0 %2,4 %2,9 %2,5 %4,0 %
Övr4,4 %1,5 %2,2 %1,5 %2,1 %2,7 %
Valdeltagande77,8 %80,5 %83,5 %85,3 %83,8 %82,7 %

Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örkelljunga 2010

Så skiljer sig Örkelljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i Örkelljunga mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,7
  • KD +5,9
  • C +0,0

Svagare än i riket

  • S −5,0
  • MP −3,2
  • V −2,6
  • FP −1,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Örkelljunga, från 7,5 % till 12,4 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 25,7 % (−4,1).

  • SD +4,9
  • S −4,1
  • M +3,0
  • KD −2,3
  • SPI −2,2
  • MP +2,2
  • C −1,2
  • V +0,6

Valdeltagande i Örkelljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,5 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Örkelljunga på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Örkelljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Örkelljunga 3 till 84,5 % i Örkelljunga 5.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Örkelljunga 1 (34,1 %) och sitt svagaste i Örkelljunga 3 (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • FP +3,9
  • M −3,3
  • MP −2,5
  • KD −2,0
  • C +1,9
  • S −1,3
  • SD −0,8

Största parti i Örkelljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Örkelljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna35,4 %82,7 %
2022Sverigedemokraterna39,3 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna35,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna28,0 %83,5 %
2010Moderaterna29,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna29,8 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örkelljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RyaM26,2 %S21,3 %79,3 %
Skånes FagerhultM30,5 %S30,0 %79,7 %
Örkelljunga 1M34,1 %M31,0 %80,8 %
Örkelljunga 2M30,1 %M30,0 %80,1 %
Örkelljunga 3S32,9 %S29,7 %75,2 %
Örkelljunga 4S32,3 %S30,0 %76,6 %
Örkelljunga 5M32,4 %M28,2 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Örkelljunga på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010