Valresultat Landskrona 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Landskrona på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,8 %
Röstberättigade
30 056
Avgivna röster
24 599
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Landskrona

Riksdagsvalet 2010 i Landskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 73035,8 %
MModeraterna6 87728,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 84911,7 %
SDSverigedemokraterna2 4089,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0584,3 %
VVänsterpartiet9994,1 %
CCenterpartiet6052,5 %
KDKristdemokraterna6022,5 %
Övriga partier2331,0 %

Landstingsvalet 2010 i Landskrona

Landstingsvalet 2010 i Landskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 64139,4 %
MModeraterna5 05020,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 00016,4 %
SDSverigedemokraterna2 59110,6 %
VVänsterpartiet1 0564,3 %
MPMiljöpartiet de gröna9333,8 %
CCenterpartiet4812,0 %
KDKristdemokraterna4421,8 %
Övriga partier2701,1 %

Kommunvalet 2010 i Landskrona

Kommunvalet 2010 i Landskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 43734,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 44930,0 %
SDSverigedemokraterna3 92615,8 %
MModeraterna2 67210,8 %
VVänsterpartiet1 0604,3 %
MPMiljöpartiet de gröna7182,9 %
CCenterpartiet3251,3 %
Övriga partier2100,8 %

Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • SD
  • MP
  • V
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Landskrona per valår
Parti200620102014201820222026
S40,9 %35,8 %37,3 %32,1 %31,1 %30,2 %
M24,1 %28,2 %19,9 %17,6 %17,3 %17,1 %
L12,2 %11,7 %7,0 %6,7 %6,1 %8,5 %
SD8,3 %9,9 %18,8 %25,4 %27,4 %22,8 %
MP2,9 %4,3 %5,0 %3,2 %3,1 %3,7 %
V3,8 %4,1 %4,2 %5,1 %4,8 %8,7 %
C3,0 %2,5 %2,8 %4,5 %3,8 %3,9 %
KD2,7 %2,5 %2,0 %4,0 %3,6 %3,9 %
Övr2,1 %1,0 %3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %
Valdeltagande79,1 %81,8 %81,9 %83,4 %79,5 %80,5 %

Valdeltagande i Landskrona 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7880828486%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Landskrona 2010

Så skiljer sig Landskrona från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,8 % i Landskrona mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,2
  • FP +4,6
  • SD +4,2

Svagare än i riket

  • C −4,1
  • KD −3,1
  • MP −3,0
  • M −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Landskrona, från 24,1 % till 28,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,9 % till 35,8 % (−5,1).

  • S −5,1
  • M +4,2
  • SD +1,6
  • MP +1,4
  • FP −0,5
  • C −0,5
  • V +0,3
  • KD −0,2

Valdeltagande i Landskrona

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,8 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Landskrona på plats 244 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Landskrona är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,5 % i Norrestad till 90,5 % i Svaneholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrestad (63,1 %) och sitt svagaste i Ven (13,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Moderaterna i 8 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,3 procentenheter.

  • FP +18,3
  • M −17,5
  • SD +5,9
  • S −1,8
  • MP −1,4
  • V +0,2

Största parti i Landskrona sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Landskrona per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %80,5 %
2022Socialdemokraterna31,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna32,1 %83,4 %
2014Socialdemokraterna37,3 %81,9 %
2010Socialdemokraterna35,8 %81,8 %
2006Socialdemokraterna40,9 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Landskrona, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlbanoS46,2 %S43,8 %72,5 %
Annelöv-SaxtorpM41,0 %FP24,6 %83,3 %
AsmundtorpM35,6 %FP31,6 %85,4 %
CentrumS49,6 %S47,2 %70,3 %
CitadellstadenM31,1 %FP37,6 %74,8 %
DammhagenS51,8 %S49,0 %69,3 %
FröjdenborgS36,2 %S35,6 %76,2 %
GlumslövM45,0 %FP42,4 %89,2 %
Gustav AdolfS46,6 %S45,2 %71,8 %
HelgebrötenS43,9 %S41,0 %87,8 %
HäljarpM40,1 %FP38,1 %88,8 %
HärslövM34,9 %S25,9 %87,0 %
KarlslundS50,3 %S50,8 %78,7 %
LarviS38,7 %S35,9 %80,2 %
Norra FörstadenS43,3 %S42,3 %72,8 %
NorrestadS63,1 %S61,7 %67,5 %
S:t OlovS42,6 %S40,6 %75,9 %
SandvångenS49,6 %S46,5 %82,5 %
SvaneholmM48,7 %FP64,1 %90,5 %
VenM41,9 %FP29,2 %86,1 %
VästervångS44,4 %S40,5 %87,0 %
Västra FäladenS34,7 %FP43,4 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Landskrona på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010