Valresultat Höganäs 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (47,0 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Höganäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
18 964
Avgivna röster
16 284
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Höganäs

Riksdagsvalet 2010 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 82342,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 25820,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4599,1 %
KDKristdemokraterna1 0796,7 %
SDSverigedemokraterna1 0266,4 %
MPMiljöpartiet de gröna9475,9 %
CCenterpartiet8625,4 %
VVänsterpartiet4152,6 %
Övriga partier2411,5 %

Landstingsvalet 2010 i Höganäs

Landstingsvalet 2010 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 37040,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 55722,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5289,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0226,4 %
KDKristdemokraterna9466,0 %
SDSverigedemokraterna9355,9 %
CCenterpartiet7224,5 %
VVänsterpartiet4082,6 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2411,5 %
Övriga partier1440,9 %

Kommunvalet 2010 i Höganäs

Kommunvalet 2010 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 53647,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 82017,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5339,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0686,7 %
CCenterpartiet9155,7 %
SDSverigedemokraterna8955,6 %
KDKristdemokraterna6364,0 %
VVänsterpartiet3412,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2821,8 %
Övriga partier160,1 %

Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • SD
  • MP
  • C
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Höganäs per valår
Parti200620102014201820222026
M37,1 %42,4 %33,9 %27,3 %25,1 %26,3 %
S27,5 %20,2 %22,0 %20,4 %24,3 %21,3 %
L8,3 %9,1 %6,4 %6,7 %5,9 %7,6 %
KD7,9 %6,7 %5,4 %7,5 %5,7 %6,7 %
SD4,2 %6,4 %14,8 %20,5 %23,6 %19,5 %
MP3,9 %5,9 %6,3 %4,5 %4,5 %5,5 %
C5,8 %5,4 %5,3 %8,6 %6,6 %8,2 %
V2,4 %2,6 %3,0 %3,4 %3,1 %3,7 %
Övr2,9 %1,5 %3,0 %1,2 %1,2 %1,1 %
Valdeltagande81,7 %85,9 %87,7 %88,9 %87,8 %87,5 %

Valdeltagande i Höganäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Höganäs 2010

Så skiljer sig Höganäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 42,4 % i Höganäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 12,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +12,3
  • FP +2,0
  • KD +1,1
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • S −10,4
  • V −3,0
  • MP −1,5
  • C −1,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Höganäs, från 37,1 % till 42,4 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,5 % till 20,2 % (−7,3).

  • S −7,3
  • M +5,3
  • SD +2,2
  • MP +2,0
  • KD −1,2
  • FP +0,7
  • C −0,4
  • SPI −0,2

Valdeltagande i Höganäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,9 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Höganäs på plats 72 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Höganäs är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Höganäs NÖ - Väsby till 89,9 % i Viken N.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken S (62,3 %) och sitt svagaste i Höganäs SÖ (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 3 av 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 47,0 % i kommunvalet mot 42,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.

  • M +4,6
  • KD −2,7
  • S −2,6
  • SD −0,8
  • MP +0,8
  • FP +0,5
  • C +0,4

Största parti i Höganäs sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Höganäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,3 %87,5 %
2022Moderaterna25,1 %87,8 %
2018Moderaterna27,3 %88,9 %
2014Moderaterna33,9 %87,7 %
2010Moderaterna42,4 %85,9 %
2006Moderaterna37,1 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Höganäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Höganäs CM34,3 %M36,0 %81,6 %
Höganäs NVM35,0 %M39,6 %79,5 %
Höganäs NÖ - VäsbyS32,4 %M35,3 %75,3 %
Höganäs SS33,6 %M39,0 %78,4 %
Höganäs SÖS40,2 %S35,8 %79,0 %
Höganäs Ö - IngelsträdeM31,9 %M37,9 %80,5 %
Jonstorp VM44,9 %M45,3 %86,1 %
Jonstorp ÖM42,7 %M45,1 %80,9 %
Lerberget NM44,4 %M52,5 %86,7 %
Lerberget SM42,3 %M48,1 %84,4 %
Nyhamn VM50,3 %M54,0 %84,4 %
Nyhamn Ö - BrunnbyM44,0 %M48,1 %84,4 %
Viken NM58,4 %M65,5 %89,9 %
Viken SM62,3 %M72,8 %84,2 %
Viken ÖM57,5 %M61,1 %86,7 %

Utforska valdistrikten i Höganäs på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010