Valresultat Skurup 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Skurup med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 10 696
- Avgivna röster
- 8 519
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 949 | 35,3 % |
| MModeraterna | 2 425 | 29,0 % |
| CCenterpartiet | 738 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 650 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 538 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 386 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 233 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 84 | 1,0 % |
| Övriga partier | 117 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 892 | 35,3 % |
| MModeraterna | 2 255 | 27,5 % |
| CCenterpartiet | 801 | 9,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 662 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 544 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 310 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 215 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 148 | 1,8 % |
| ÖVRövriga partier | 139 | 1,7 % |
Kommunvalet 2006 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 540 | 30,2 % |
| MModeraterna | 2 183 | 26,0 % |
| CCenterpartiet | 865 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 706 | 8,4 % |
| KVSKVS | 639 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 631 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 219 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 187 | 2,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 124 | 1,5 % |
| Övriga partier | 54 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 26,3 % | 28,6 % | 22,6 % | 24,0 % | 21,0 % |
| M | 29,0 % | 35,2 % | 23,6 % | 20,6 % | 20,1 % | 23,4 % |
| C | 8,8 % | 7,3 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 4,8 % |
| SD | 7,8 % | 13,5 % | 25,1 % | 33,3 % | 34,9 % | 30,8 % |
| L | 6,4 % | 6,3 % | 3,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 4,6 % |
| KD | 4,6 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,2 % | 3,9 % | 2,6 % | 2,4 % | 3,3 % |
| V | 2,8 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 2,6 % | 1,2 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 83,4 % | 85,7 % | 88,2 % | 86,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Skurup 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skurup 2006
Så skiljer sig Skurup från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 7,8 % i Skurup mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,8
- M +2,9
- C +0,9
- SPI +0,5
Svagare än i riket
- V −3,0
- MP −2,3
- KD −2,0
- FP −1,1
Valdeltagande i Skurup
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,6 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Skurup på plats 170 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skurup är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,6 % i Skurup 4 till 85,5 % i Skivarp 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skurup 1 (43,5 %) och sitt svagaste i Skivarp 2 (16,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,2 % i kommunvalet mot 35,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- S −5,0
- M −3,0
- FP +2,0
- KD −1,7
- C +1,5
- SD −0,3
Största parti i Skurup sedan 2006
Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,3 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Skurup 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skivarp 1 | S | 36,5 % | S | 30,9 % | 78,0 % |
| Skivarp 2 | M | 45,5 % | M | 41,0 % | 85,5 % |
| Skurup 1 | S | 43,5 % | S | 38,3 % | 78,7 % |
| Skurup 2 | S | 41,5 % | S | 35,1 % | 76,8 % |
| Skurup 3 | S | 39,6 % | S | 34,6 % | 82,4 % |
| Skurup 4 | S | 41,2 % | S | 35,0 % | 74,6 % |
| Slimminge | M | 29,8 % | M | 23,7 % | 81,4 % |
| Svenstorp | M | 46,7 % | M | 40,2 % | 84,8 % |
| Villie | S | 31,7 % | S | 26,8 % | 79,7 % |
| Örsjö | S | 39,4 % | S | 33,1 % | 80,6 % |