Valresultat Bjuv 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bjuv med 48,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,9 %). Valdeltagandet var 76,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,0 %
- Röstberättigade
- 10 107
- Avgivna röster
- 7 681
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 631 | 48,2 % |
| MModeraterna | 1 563 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 781 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 366 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 333 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 315 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 150 | 2,0 % |
| Övriga partier | 168 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 664 | 48,5 % |
| MModeraterna | 1 473 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 919 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 351 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 343 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 143 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 101 | 1,3 % |
| Övriga partier | 46 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 596 | 46,9 % |
| MModeraterna | 1 461 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 134 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 469 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 359 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 272 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 3,3 % |
| Övriga partier | 121 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- SD
- L
- C
- KD
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2006
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,2 % i Bjuv mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,0
- SD +7,4
Svagare än i riket
- M −5,3
- C −3,5
- MP −3,2
- V −2,8
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,0 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bjuv på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Bjuv 4 till 83,3 % i Bjuv 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjuv 4 (56,3 %) och sitt svagaste i Billesholm 2 (42,6 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD +4,4
- C +1,7
- M −1,7
- S −1,3
- KD −0,6
- FP −0,2
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | S | 48,5 % | S | 44,4 % | 69,0 % |
| Billesholm 2 | S | 42,6 % | S | 39,4 % | 80,5 % |
| Bjuv 1 | S | 49,5 % | S | 49,7 % | 80,3 % |
| Bjuv 2 | S | 42,6 % | S | 42,9 % | 83,3 % |
| Bjuv 3 | S | 54,1 % | S | 53,8 % | 70,9 % |
| Bjuv 4 | S | 56,3 % | S | 56,0 % | 67,9 % |
| Ekeby 1 | S | 48,2 % | S | 45,3 % | 75,8 % |
| Ekeby 2 | S | 47,1 % | S | 46,7 % | 79,7 % |