Valresultat Svalöv 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Svalöv med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Svalöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
9 797
Avgivna röster
8 349
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Svalöv

Riksdagsvalet 2014 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 42129,3 %
SDSverigedemokraterna2 18026,4 %
MModeraterna1 46717,8 %
CCenterpartiet7999,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3864,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2853,5 %
VVänsterpartiet2553,1 %
KDKristdemokraterna2152,6 %
FIFeministiskt initiativ1812,2 %
Övriga partier710,9 %

Landstingsvalet 2014 i Svalöv

Landstingsvalet 2014 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 69732,4 %
SDSverigedemokraterna1 83522,0 %
MModeraterna1 29715,6 %
CCenterpartiet95111,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3684,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3273,9 %
VVänsterpartiet2943,5 %
KDKristdemokraterna1952,3 %
FIFeministiskt initiativ1481,8 %
111911191151,4 %
Övriga partier1021,2 %

Kommunvalet 2014 i Svalöv

Kommunvalet 2014 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28727,3 %
SDSverigedemokraterna1 97723,6 %
CCenterpartiet1 58718,9 %
MModeraterna1 11713,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4535,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3574,3 %
VVänsterpartiet2152,6 %
FIFeministiskt initiativ1742,1 %
KDKristdemokraterna1581,9 %
Övriga partier540,6 %

Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svalöv per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %28,9 %29,3 %23,0 %24,7 %22,3 %
SD9,8 %13,1 %26,4 %34,3 %36,7 %32,4 %
M22,7 %27,4 %17,8 %15,0 %14,5 %15,9 %
C13,8 %11,7 %9,7 %9,3 %5,8 %5,9 %
MP2,9 %4,8 %4,7 %2,6 %3,7 %5,5 %
L5,9 %5,7 %3,5 %3,7 %3,1 %4,9 %
V3,0 %3,5 %3,1 %4,6 %4,5 %5,6 %
Övr1,7 %1,5 %3,1 %2,2 %1,7 %1,4 %
KD4,3 %3,4 %2,6 %5,1 %5,3 %6,1 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %85,2 %87,7 %84,8 %84,5 %

Valdeltagande i Svalöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svalöv 2014

Så skiljer sig Svalöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 26,4 % i Svalöv mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,5
  • C +3,6

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • V −2,6
  • MP −2,2
  • FP −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Svalöv, från 13,1 % till 26,4 % (+13,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,4 % till 17,8 % (−9,6).

  • SD +13,3
  • M −9,6
  • FP −2,3
  • FI +2,1
  • C −2,0
  • KD −0,8
  • S +0,4
  • V −0,4

Valdeltagande i Svalöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Svalöv på plats 186 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Svalöv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Svalöv Norra till 88,2 % i Billeberga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svalöv Norra (34,8 %) och sitt svagaste i Konga - Ask (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.

  • C +9,3
  • M −4,4
  • SD −2,8
  • S −2,0
  • FP +2,0
  • V −0,5
  • MP −0,4

Största parti i Svalöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svalöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,4 %84,5 %
2022Sverigedemokraterna36,7 %84,8 %
2018Sverigedemokraterna34,3 %87,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %85,2 %
2010Socialdemokraterna28,9 %82,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svalöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BillebergaS31,7 %S30,6 %88,2 %
Konga - AskSD28,5 %SD28,0 %84,7 %
Kågeröd - StenestadSD28,2 %SD26,1 %82,9 %
RöstångaS22,7 %C22,4 %83,4 %
Svalöv NorraS34,8 %S33,3 %80,4 %
Svalöv SödraS32,4 %S27,6 %83,6 %
Teckomatorp - NorrvidingeS31,3 %S30,7 %83,6 %
TågarpSD29,9 %S27,0 %81,5 %

Utforska valdistrikten i Svalöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014