Valresultat Svalöv 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Svalöv med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Svalöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
10 158
Avgivna röster
8 616
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Svalöv

Riksdagsvalet 2022 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 11336,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10024,7 %
MModeraterna1 22914,5 %
CCenterpartiet4915,8 %
KDKristdemokraterna4515,3 %
VVänsterpartiet3794,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3113,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2663,1 %
Övriga partier1451,7 %

Regionvalet 2022 i Svalöv

Regionvalet 2022 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 73732,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14325,2 %
MModeraterna1 30315,3 %
CCenterpartiet5746,8 %
KDKristdemokraterna5626,6 %
VVänsterpartiet4995,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2983,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2162,5 %
Övriga partier1682,0 %

Kommunvalet 2022 i Svalöv

Kommunvalet 2022 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 02335,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 96423,0 %
CCenterpartiet1 03712,1 %
MModeraterna1 03512,1 %
VVänsterpartiet4835,7 %
KDKristdemokraterna4164,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3724,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1151,3 %
Övriga partier921,1 %

Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svalöv per valår
Parti200620102014201820222026
SD9,8 %13,1 %26,4 %34,3 %36,7 %32,4 %
S35,9 %28,9 %29,3 %23,0 %24,7 %22,3 %
M22,7 %27,4 %17,8 %15,0 %14,5 %15,9 %
C13,8 %11,7 %9,7 %9,3 %5,8 %5,9 %
KD4,3 %3,4 %2,6 %5,1 %5,3 %6,1 %
V3,0 %3,5 %3,1 %4,6 %4,5 %5,6 %
MP2,9 %4,8 %4,7 %2,6 %3,7 %5,5 %
L5,9 %5,7 %3,5 %3,7 %3,1 %4,9 %
Övr1,7 %1,5 %3,1 %2,2 %1,7 %1,4 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %85,2 %87,7 %84,8 %84,5 %

Valdeltagande i Svalöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svalöv 2022

Så skiljer sig Svalöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 36,7 % i Svalöv mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 16,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +16,2

Svagare än i riket

  • S −5,6
  • M −4,6
  • V −2,3
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Svalöv, från 34,3 % till 36,7 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,8 % (−3,5).

  • C −3,5
  • SD +2,4
  • S +1,7
  • MP +1,1
  • M −0,6
  • L −0,6
  • KD +0,2
  • V −0,2

Valdeltagande i Svalöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Svalöv på plats 157 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Svalöv är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Svalöv Norra till 86,0 % i Billeberga - Tågarp.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kågeröd - Stenestad (42,0 %) och sitt svagaste i Svalöv Östra (31,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • C +6,4
  • M −2,4
  • MP −2,3
  • S −1,7
  • SD −1,3
  • L +1,2
  • V +1,2
  • KD −0,4

Största parti i Svalöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svalöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,4 %84,5 %
2022Sverigedemokraterna36,7 %84,8 %
2018Sverigedemokraterna34,3 %87,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %85,2 %
2010Socialdemokraterna28,9 %82,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svalöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Billeberga - TågarpSD37,4 %SD34,7 %86,0 %
Kågeröd - StenestadSD42,0 %SD40,5 %84,1 %
Röstånga - Konga-AskSD34,6 %SD33,4 %83,1 %
Svalöv NorraSD36,4 %SD35,5 %75,9 %
Svalöv VästraSD34,4 %SD33,9 %83,8 %
Svalöv ÖstraSD31,9 %SD32,5 %79,4 %
Teckomatorp - NorrvidingeSD37,8 %SD35,6 %80,6 %

Utforska valdistrikten i Svalöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022