Valresultat Ängelholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Ängelholm med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 34 038
- Avgivna röster
- 29 246
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 8 107 | 28,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 447 | 25,7 % |
| MModeraterna | 6 615 | 22,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 808 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 667 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 120 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 970 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 889 | 3,1 % |
| Övriga partier | 310 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 263 | 29,1 % |
| MModeraterna | 7 291 | 25,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 924 | 20,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 384 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 522 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 015 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 988 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 709 | 2,5 % |
| Övriga partier | 329 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 554 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 878 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 291 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 1 726 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 578 | 5,5 % |
| EngelEngelholmsPartiet | 970 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 850 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 840 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 810 | 2,8 % |
| Övriga partier | 132 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 7,6 % | 17,6 % | 24,2 % | 28,0 % | 24,2 % |
| S | 27,7 % | 22,6 % | 26,5 % | 22,3 % | 25,7 % | 23,1 % |
| M | 35,6 % | 40,7 % | 29,5 % | 25,3 % | 22,9 % | 24,8 % |
| KD | 7,4 % | 5,8 % | 4,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 7,4 % |
| C | 7,1 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,8 % | 6,3 % |
| L | 7,1 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,7 % | 3,9 % | 5,5 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,4 % | 3,9 % |
| V | 2,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 3,7 % | 3,1 % | 3,8 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 83,7 % | 85,7 % | 87,4 % | 85,9 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ängelholm 2022
Så skiljer sig Ängelholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,0 % i Ängelholm mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,5
- M +3,8
- KD +0,9
Svagare än i riket
- S −4,6
- V −3,7
- MP −1,7
- C −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ängelholm, från 24,2 % till 28,0 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,3 % till 22,9 % (−2,4).
- SD +3,8
- S +3,4
- M −2,4
- C −2,3
- KD −1,1
- L −0,8
- V −0,6
- MP +0,2
Valdeltagande i Ängelholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ängelholm på plats 101 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ängelholm är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Willan till 89,6 % i Magnarp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tåssjö-Össjö (42,8 %) och sitt svagaste i Danielslund (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 5 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 28,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- SD −9,5
- M +7,0
- S +1,8
- L −0,9
- KD −0,7
- MP −0,5
- C +0,3
- V −0,1
Största parti i Ängelholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2022: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 24,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 85,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,3 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,5 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,6 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ausås-Strövelstorp | SD | 40,4 % | SD | 30,7 % | 83,6 % |
| Centrum N | SD | 29,7 % | M | 29,3 % | 79,7 % |
| Centrum S | S | 25,7 % | M | 31,7 % | 80,6 % |
| Danielslund | M | 32,6 % | M | 38,8 % | 85,9 % |
| Hjärnarp N | SD | 33,5 % | M | 26,5 % | 85,2 % |
| Hjärnarp S | SD | 35,0 % | SD | 25,1 % | 85,1 % |
| Höja-Starby | SD | 38,7 % | M | 27,9 % | 82,9 % |
| Kungsgården | S | 35,9 % | S | 40,1 % | 77,8 % |
| Magnarp | M | 31,4 % | M | 42,0 % | 89,6 % |
| Munka Ljungby N | SD | 32,5 % | M | 27,0 % | 82,5 % |
| Munka Ljungby S | SD | 34,9 % | S | 27,6 % | 82,5 % |
| Nya Torg | S | 29,5 % | S | 35,7 % | 75,9 % |
| Pomona | M | 29,2 % | M | 38,9 % | 85,9 % |
| Rebbelberga | S | 29,5 % | S | 35,5 % | 84,2 % |
| Skälderviken | M | 30,6 % | M | 40,4 % | 87,8 % |
| Skörpinge | M | 28,8 % | M | 39,3 % | 87,2 % |
| Sockerbruket | S | 34,3 % | S | 36,6 % | 83,2 % |
| Södra Utmarken | S | 31,5 % | S | 30,3 % | 85,9 % |
| Tåssjö-Össjö | SD | 42,8 % | SD | 32,6 % | 85,4 % |
| Vejbystrand | S | 26,5 % | M | 34,0 % | 83,9 % |
| Willan | S | 33,5 % | S | 35,1 % | 67,9 % |
| Ängavången | S | 30,9 % | M | 31,2 % | 81,2 % |