Valresultat Svedala 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Svedala med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svedala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 17 050
- Avgivna röster
- 15 160
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Svedala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 283 | 28,6 % |
| MModeraterna | 3 719 | 24,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 225 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 858 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 803 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 774 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 571 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 565 | 3,8 % |
| Övriga partier | 177 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Svedala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 279 | 28,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 827 | 25,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 594 | 24,1 % |
| KDKristdemokraterna | 897 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 603 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 593 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 527 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 477 | 3,2 % |
| Övriga partier | 117 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Svedala — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Svedala har 45 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 11 och Socialdemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 4 017 | 26,9 % | 12(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 792 | 25,4 % | 11(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 992 | 20,0 % | 9(−1) |
| ÄSÄlska Svedala | 946 | 6,3 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 652 | 4,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 570 | 3,8 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 565 | 3,8 % | 2(±0) |
| BARAPBARAPARTIET | 522 | 3,5 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 499 | 3,3 % | 1(±0) |
| VVänsterpartiet | 359 | 2,4 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Svedala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svedala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).
- SD
- M
- S
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,3 % | 13,3 % | 24,1 % | 31,5 % | 32,7 % | 28,6 % |
| M | 30,2 % | 39,5 % | 26,9 % | 22,6 % | 22,0 % | 24,8 % |
| S | 36,6 % | 24,2 % | 26,6 % | 21,9 % | 24,8 % | 21,5 % |
| KD | 3,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 5,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,9 % | 5,4 % |
| L | 8,1 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,4 % | 3,5 % | 5,2 % |
| V | 2,2 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,2 % | 3,0 % | 3,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,6 % | 5,1 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,4 % | 1,7 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 84,7 % | 87,3 % | 88,9 % | 90,9 % | 89,4 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Svedala 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svedala 2026
Så skiljer sig Svedala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,6 % i Svedala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,1
- M +5,0
Svagare än i riket
- S −6,5
- V −4,6
- MP −2,3
- C −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Svedala, från 22,0 % till 24,8 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,7 % till 28,6 % (−4,1).
- SD −4,1
- S −3,2
- M +2,8
- L +1,7
- MP +1,0
- V +0,8
- C +0,5
- KD +0,3
Valdeltagande i Svedala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,9 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Svedala på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Svedala är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Bara centrum till 89,2 % i Svedala norr.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svedala kyrka (41,9 %) och sitt svagaste i Bara Bjärshög (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 4 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svedala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i kommunvalet mot 28,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- SD −3,2
- M +2,1
- KD −1,9
- L −1,8
- S −1,5
- V −1,4
- C −1,0
- MP +0,0
Största parti i Svedala sedan 2006
Största parti har skiftat i Svedala under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,6 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,7 % | 89,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 90,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 26,9 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 39,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Svedala 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Svedala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bara Bjärshög | M | 32,8 % | M | 33,3 % | 85,3 % |
| Bara centrum | SD | 28,1 % | SD | 24,5 % | 82,6 % |
| Bara Torup | SD | 25,2 % | M | 24,6 % | 86,4 % |
| Klågerup Centrum | M | 28,3 % | M | 25,8 % | 85,3 % |
| Klågerup, Hyby, Holmeja | M | 26,8 % | M | 26,8 % | 86,8 % |
| Svedala centrum | SD | 32,3 % | SD | 27,2 % | 83,9 % |
| Svedala gamla Sockerbruket | SD | 31,6 % | SD | 28,0 % | 85,4 % |
| Svedala kyrka | SD | 41,9 % | SD | 33,8 % | 84,8 % |
| Svedala norr | SD | 30,5 % | M | 29,0 % | 89,2 % |
| Svedala stadsparken-Sjödiken | SD | 26,6 % | SD | 24,7 % | 86,1 % |
| Svedala söder | M | 30,8 % | M | 35,0 % | 88,7 % |
| Svedala väster–Skabersjö | SD | 28,8 % | M | 26,1 % | 84,4 % |
| Svedala öster-Börringe | SD | 29,0 % | M | 28,4 % | 87,1 % |