Valresultat Tomelilla 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Tomelilla med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tomelilla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
10 609
Avgivna röster
8 926
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Tomelilla

Riksdagsvalet 2026 i Tomelilla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 81532,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82020,7 %
MModeraterna1 66719,0 %
CCenterpartiet5506,3 %
VVänsterpartiet5085,8 %
KDKristdemokraterna5045,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4154,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3694,2 %
Övriga partier1291,5 %

Regionvalet 2026 i Tomelilla

Regionvalet 2026 i Tomelilla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 36627,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 94222,3 %
MModeraterna1 91522,0 %
CCenterpartiet7778,9 %
VVänsterpartiet5276,0 %
KDKristdemokraterna4655,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4064,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2402,8 %
Övriga partier750,9 %

Kommunvalet 2026 i Tomelilla — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tomelilla har 41 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 11 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Socialdemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Tomelilla: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna2 35826,9 %11(−1)
MModeraterna2 01923,0 %10(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 72419,7 %8(−1)
CCenterpartiet1 23714,1 %6(±0)
VVänsterpartiet5175,9 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4034,6 %2(+1)
KDKristdemokraterna3143,6 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1752,0 %0(−1)
Övriga partier180,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tomelilla per valår
Parti200620102014201820222026
SD8,4 %13,4 %25,5 %33,2 %37,2 %32,1 %
S33,2 %28,3 %28,6 %23,2 %23,3 %20,7 %
M27,4 %31,1 %20,4 %17,7 %17,0 %19,0 %
C11,9 %9,8 %9,6 %9,5 %5,8 %6,3 %
V3,1 %3,0 %2,6 %4,3 %4,0 %5,8 %
KD5,3 %2,9 %2,3 %4,7 %5,5 %5,7 %
MP3,0 %4,9 %4,2 %2,9 %3,5 %4,7 %
L5,1 %4,5 %3,0 %2,9 %2,6 %4,2 %
Övr2,5 %2,1 %3,6 %1,6 %1,2 %1,5 %
Valdeltagande73,1 %80,3 %84,4 %86,2 %85,4 %84,1 %

Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tomelilla 2026

Så skiljer sig Tomelilla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 32,1 % i Tomelilla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 14,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +14,6

Svagare än i riket

  • S −7,3
  • V −2,6
  • MP −1,4
  • L −1,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Tomelilla, från 17,0 % till 19,0 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 37,2 % till 32,1 % (−5,1).

  • SD −5,1
  • S −2,5
  • M +2,0
  • V +1,8
  • L +1,6
  • MP +1,2
  • C +0,5
  • KD +0,3

Valdeltagande i Tomelilla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tomelilla på plats 178 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tomelilla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Tomelilla tätort SV till 82,2 % i Tomelilla V och Tryde.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Onslunda (38,6 %) och sitt svagaste i Brösarp (23,6 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.

  • C +7,8
  • SD −5,2
  • M +4,0
  • L −2,2
  • KD −2,2
  • S −1,1
  • MP −0,1
  • V +0,1

Största parti i Tomelilla sedan 2006

Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tomelilla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,1 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna37,2 %85,4 %
2018Sverigedemokraterna33,2 %86,2 %
2014Socialdemokraterna28,6 %84,4 %
2010Moderaterna31,1 %80,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %73,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tomelilla, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BrösarpSD23,6 %M22,0 %81,2 %
OnslundaSD38,6 %SD31,1 %81,2 %
SmedstorpSD31,0 %M26,5 %81,8 %
Tomelilla SSD29,7 %M26,1 %81,7 %
Tomelilla tätort SVSD29,9 %S27,6 %72,4 %
Tomelilla V och TrydeSD35,1 %SD28,8 %82,2 %
Tomelilla ÖSD38,4 %SD34,9 %75,9 %

Utforska valdistrikten i Tomelilla på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026