Valresultat Hässleholm 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Hässleholm med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (23,8 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 39 888
- Avgivna röster
- 33 196
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 9 267 | 28,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 469 | 22,7 % |
| MModeraterna | 6 207 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 481 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 124 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 810 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 1 788 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 142 | 3,5 % |
| Övriga partier | 549 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 051 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 934 | 24,3 % |
| MModeraterna | 6 818 | 20,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 999 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 315 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 793 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 300 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 033 | 3,2 % |
| Övriga partier | 429 | 1,3 % |
Kommunvalet 2026 i Hässleholm — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hässleholm har 61 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 15 mandat (−3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Moderaterna med 10.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 7 849 | 23,8 % | 15(−3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 653 | 20,2 % | 12(−2) |
| MModeraterna | 5 575 | 16,9 % | 10(±0) |
| FVFolkets Väl | 2 589 | 7,9 % | 5(+2) |
| CCenterpartiet | 2 554 | 7,8 % | 5(+2) |
| KDKristdemokraterna | 2 450 | 7,4 % | 5(+1) |
| VVänsterpartiet | 2 280 | 6,9 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 722 | 5,2 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 012 | 3,1 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 234 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,4 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2026
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,2 % i Hässleholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,7
- KD +1,4
- L +0,2
Svagare än i riket
- S −5,3
- MP −2,6
- V −1,9
- C −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Hässleholm, från 3,5 % till 5,5 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 33,6 % till 28,2 % (−5,4).
- SD −5,4
- L +2,0
- S −1,9
- V +1,8
- M +1,2
- KD +0,7
- MP +0,7
- C +0,4
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,2 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hässleholm på plats 212 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i Haga till 90,9 % i Sjörröd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjärnum S (36,7 %) och sitt svagaste i Läreda (9,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 20, Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 3 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 28,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD −4,4
- S −2,5
- C +2,3
- M −2,0
- V +0,5
- MP −0,4
- L −0,3
- KD −0,1
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | SD | 32,9 % | SD | 28,9 % | 84,7 % |
| Bjärnum N | SD | 35,0 % | SD | 31,8 % | 82,0 % |
| Bjärnum S | SD | 36,7 % | SD | 34,5 % | 78,9 % |
| Bokalyckan | S | 27,6 % | S | 24,9 % | 76,6 % |
| Bokeberg | S | 33,4 % | S | 29,1 % | 75,0 % |
| Djupadal | S | 25,9 % | S | 24,0 % | 77,4 % |
| Finja | SD | 32,4 % | SD | 26,9 % | 86,5 % |
| Fredentorp | SD | 28,8 % | S | 28,5 % | 75,1 % |
| Gäddastorp | M | 23,4 % | M | 27,2 % | 87,5 % |
| Haga | S | 26,2 % | S | 24,8 % | 65,9 % |
| Hässleholm C | S | 26,7 % | S | 26,0 % | 72,3 % |
| Hästveda V | SD | 35,2 % | SD | 32,8 % | 86,5 % |
| Hästveda Ö | SD | 35,5 % | SD | 31,1 % | 77,3 % |
| Kristinehem-Ekedal | S | 28,8 % | S | 25,4 % | 85,2 % |
| Ljungdala | S | 34,4 % | S | 32,4 % | 84,3 % |
| Läreda | S | 37,8 % | V | 37,1 % | 72,4 % |
| Röke-Hörja | SD | 36,5 % | SD | 30,8 % | 83,8 % |
| Sjörröd | M | 28,2 % | M | 27,5 % | 90,9 % |
| Stattena | S | 25,0 % | S | 22,7 % | 82,3 % |
| Stoby-Ignaberga | SD | 30,5 % | SD | 24,9 % | 87,4 % |
| Sösdala V | SD | 31,2 % | SD | 23,9 % | 78,6 % |
| Sösdala Ö | SD | 32,4 % | SD | 29,2 % | 78,2 % |
| T4-området | S | 27,6 % | S | 23,5 % | 79,1 % |
| Tormestorp | M | 25,2 % | M | 23,8 % | 88,7 % |
| Tyringe N | SD | 34,8 % | SD | 34,6 % | 77,6 % |
| Tyringe S | SD | 34,8 % | SD | 30,3 % | 82,2 % |
| Tyringe V | SD | 35,9 % | SD | 33,7 % | 75,8 % |
| Vankiva | SD | 34,3 % | SD | 29,6 % | 84,1 % |
| Vinslöv C | SD | 32,9 % | SD | 25,7 % | 85,6 % |
| Vinslöv N | SD | 30,3 % | SD | 23,0 % | 86,3 % |
| Vinslöv S | SD | 35,7 % | SD | 28,8 % | 87,9 % |
| Vittsjö tätort | SD | 27,8 % | SD | 24,8 % | 81,1 % |
| Vittsjö utom tätorten | SD | 35,2 % | SD | 29,6 % | 84,0 % |
| Östervärn-Röinge | S | 27,9 % | S | 27,7 % | 86,4 % |