Valresultat Trelleborg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Trelleborg med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,6 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 35 937
- Avgivna röster
- 30 341
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 8 719 | 29,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 475 | 24,9 % |
| MModeraterna | 6 425 | 21,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 769 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 471 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 447 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 417 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 943 | 3,1 % |
| Övriga partier | 338 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 247 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 502 | 25,0 % |
| MModeraterna | 7 350 | 24,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 977 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 552 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 308 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 937 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 910 | 3,0 % |
| Övriga partier | 224 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Trelleborg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Trelleborg har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 15 och Moderaterna med 13.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 388 | 24,6 % | 16(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 7 175 | 23,8 % | 15(+1) |
| MModeraterna | 6 153 | 20,4 % | 13(+1) |
| VSVårt Söderslätt | 2 541 | 8,4 % | 5(−4) |
| CCenterpartiet | 1 650 | 5,5 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 465 | 4,9 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 394 | 4,6 % | 3(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 233 | 4,1 % | 3(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 789 | 2,6 % | |
| Övriga partier | 302 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| V | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,9 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 5,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2026
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 29,1 % i Trelleborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,6
- M +1,6
Svagare än i riket
- V −3,5
- S −3,1
- MP −3,0
- C −2,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Trelleborg, från 20,0 % till 21,4 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,0 % till 29,1 % (−2,9).
- SD −2,9
- S −2,0
- M +1,4
- V +1,3
- L +1,0
- MP +0,8
- KD +0,2
- C +0,2
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,4 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Trelleborg på plats 164 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Centralstationen-Hamnen till 91,4 % i Skegrie.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Anderslöv östra-Grönby-Näsbyholm (38,4 %) och sitt svagaste i Beddingestrand (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 12, Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 6 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 29,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- SD −5,2
- KD −1,3
- M −1,0
- C +0,8
- L −0,7
- MP −0,5
- S −0,4
- V −0,0
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderslöv västra-Lilla Alstad | SD | 36,5 % | SD | 31,7 % | 84,5 % |
| Anderslöv östra-Grönby-Näsbyholm | SD | 38,4 % | SD | 33,4 % | 84,6 % |
| Barnängen-Liljeskolan | SD | 34,9 % | SD | 28,2 % | 72,8 % |
| Beddingestrand | M | 30,6 % | M | 29,3 % | 87,8 % |
| Centralstationen-Hamnen | SD | 33,6 % | S | 34,5 % | 66,9 % |
| Dalköpinge-Svartesjö | M | 31,7 % | M | 29,1 % | 90,6 % |
| Fagerängen-Östra stranden | S | 34,9 % | S | 30,0 % | 79,1 % |
| Flaningen | S | 33,6 % | S | 35,2 % | 80,2 % |
| Flintedal-Kyrkoköpinge-Malörten | S | 34,9 % | S | 34,7 % | 75,9 % |
| Friheden | SD | 34,2 % | S | 31,3 % | 74,9 % |
| Fuglie-Hammarlöv-Alstad | SD | 34,2 % | SD | 29,4 % | 80,8 % |
| Gislövs läge-Gylle-Bösarp | M | 28,3 % | M | 24,8 % | 87,6 % |
| Granlunda-Söderslättshallen | S | 28,3 % | S | 28,5 % | 83,3 % |
| Högalid-Lundhög | SD | 31,8 % | SD | 25,8 % | 85,6 % |
| Jordberga-Klagstorp-Önnarp | SD | 38,0 % | SD | 33,6 % | 83,2 % |
| Klockaregatan-Österlid | S | 33,0 % | S | 35,4 % | 72,4 % |
| Norra Åby-Böste | M | 28,4 % | M | 28,1 % | 89,1 % |
| Parken-Trelleborg Övre | SD | 28,6 % | S | 29,3 % | 80,9 % |
| Pilevall-Dalköpinge kyrka | S | 41,0 % | S | 40,3 % | 72,0 % |
| Skegrie | M | 30,6 % | M | 32,7 % | 91,4 % |
| Skåre-Maglarp-Västra Tommarp | SD | 27,5 % | M | 31,8 % | 87,8 % |
| Stora Isie-Äspö-Smygehamn | SD | 27,3 % | M | 20,5 % | 89,1 % |
| Söderslättsgymnasiet-Hamngatan | S | 33,3 % | S | 33,0 % | 72,7 % |
| Trelleborgen-S:t Nicolai | S | 35,1 % | S | 34,2 % | 71,7 % |
| Tågarp-Västervång | M | 27,9 % | S | 25,8 % | 86,9 % |
| Vannhög-Bastionen | S | 30,1 % | S | 30,5 % | 82,6 % |
| Wemmenhögsgatan-S:ta Gertruds väg | SD | 28,0 % | S | 25,8 % | 76,1 % |