Valresultat Skåne län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Skåne län med 25,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Skåne län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
1 076 422
Avgivna röster
900 152
Kommuner i länet
33

Riksdagsvalet 2026 i Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Skåne län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna223 79125,1 %
SDSverigedemokraterna186 41020,9 %
MModeraterna181 58720,4 %
VVänsterpartiet80 9049,1 %
CCenterpartiet55 7286,3 %
MPMiljöpartiet de gröna55 7246,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)50 3205,6 %
KDKristdemokraterna46 0885,2 %
Övriga partier10 9591,2 %

Regionvalet 2026 i Region Skåne — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Skåne har 149 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 43 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 36 och Sverigedemokraterna med 26.

Regionvalet 2026 i Region Skåne: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna254 46728,3 %43(−1)
MModeraterna212 70323,7 %36(+3)
SDSverigedemokraterna158 55917,6 %26(−4)
VVänsterpartiet89 3639,9 %15(+3)
KDKristdemokraterna49 9495,6 %8(−1)
MPMiljöpartiet de gröna49 5815,5 %8(+2)
CCenterpartiet41 7704,6 %7(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)35 2533,9 %6(−2)
Övriga partier7 2910,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Skåne län

Kommunvalet 2026 i Skåne län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna229 10325,4 %
MModeraterna208 68623,1 %
SDSverigedemokraterna153 24817,0 %
VVänsterpartiet82 8459,2 %
MPMiljöpartiet de gröna52 8865,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)52 6385,8 %
CCenterpartiet47 3285,2 %
KDKristdemokraterna32 4513,6 %
Övriga partier43 4074,8 %

Partiernas utveckling i Skåne län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skåne län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skåne län per valår
Parti200620102014201820222026
S33,9 %26,7 %28,3 %25,2 %26,7 %25,1 %
SD5,8 %9,5 %17,9 %23,4 %25,1 %20,9 %
M29,5 %34,5 %24,7 %21,4 %20,0 %20,4 %
V3,8 %3,9 %4,4 %6,4 %6,3 %9,1 %
C5,8 %5,1 %4,7 %6,8 %5,6 %6,3 %
MP4,4 %6,7 %6,8 %4,3 %4,9 %6,3 %
L8,4 %7,6 %5,7 %5,7 %4,8 %5,6 %
KD5,0 %4,2 %3,4 %5,3 %4,7 %5,2 %
Övr3,4 %1,9 %4,0 %1,6 %1,8 %1,2 %
Valdeltagande79,4 %83,0 %84,1 %85,9 %82,8 %83,6 %

Valdeltagande i Skåne län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Skåne län 2026

Så skiljer sig Skåne län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,9 % i Skåne län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,4
  • V +0,7
  • M +0,5
  • L +0,3

Svagare än i riket

  • S −2,9
  • KD −1,0
  • C −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Skåne län, från 6,3 % till 9,1 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,1 % till 20,9 % (−4,2).

  • SD −4,2
  • V +2,7
  • S −1,6
  • MP +1,3
  • L +0,8
  • C +0,7
  • KD +0,5
  • M +0,4

Valdeltagande i Skåne län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Skåne län är indelad i 836 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 54,7 % i Kryddgården S till 93,2 % i Hjärup Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Apelgården S (53,8 %) och sitt svagaste i Ljunghusen västra (5,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 374, Sverigedemokraterna i 219, Moderaterna i 208 av 836 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skåne län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,0 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • SD −3,9
  • M +2,8
  • KD −1,6
  • C −1,0
  • MP −0,4
  • S +0,3
  • L +0,2
  • V +0,1

Största parti i Skåne län sedan 2006

Största parti har skiftat i Skåne län under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Skåne län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,1 %83,6 %
2022Socialdemokraterna26,7 %82,8 %
2018Socialdemokraterna25,2 %85,9 %
2014Socialdemokraterna28,3 %84,1 %
2010Moderaterna34,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna33,9 %79,4 %

Valresultat per kommun i Skåne län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Skåne län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BjuvSD35,3 %78,8 %
BromöllaSD34,7 %83,9 %
BurlövS33,6 %76,7 %
BåstadM26,5 %87,2 %
EslövS26,3 %83,6 %
HelsingborgS27,0 %81,3 %
HässleholmSD28,2 %83,2 %
HöganäsM26,3 %87,5 %
HörbySD34,8 %84,6 %
HöörSD25,9 %86,3 %
KlippanSD36,7 %81,3 %
KristianstadS24,7 %84,0 %
KävlingeM26,6 %89,4 %
LandskronaS30,2 %80,5 %
LommaM28,8 %91,9 %
LundS25,7 %88,2 %
MalmöS29,0 %80,1 %
OsbySD31,3 %83,5 %
PerstorpSD34,8 %78,1 %
SimrishamnS22,3 %84,3 %
SjöboSD37,5 %84,2 %
SkurupSD30,8 %85,0 %
StaffanstorpM28,5 %88,5 %
SvalövSD32,4 %84,5 %
SvedalaSD28,6 %88,9 %
TomelillaSD32,1 %84,1 %
TrelleborgSD29,1 %84,4 %
VellingeM36,8 %91,1 %
YstadS24,6 %86,1 %
ÅstorpSD32,5 %79,4 %
ÄngelholmM24,8 %86,3 %
ÖrkelljungaSD35,4 %82,7 %
Östra GöingeSD31,1 %83,8 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026