Valresultat Norrbottens län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Norrbottens län med 37,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Norrbottens län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
193 318
Avgivna röster
162 147
Kommuner i länet
14

Riksdagsvalet 2026 i Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Norrbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna60 17237,5 %
SDSverigedemokraterna29 04018,1 %
MModeraterna26 25016,4 %
VVänsterpartiet10 9966,9 %
KDKristdemokraterna10 3426,4 %
CCenterpartiet8 2385,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7 2894,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 3803,4 %
Övriga partier2 6521,7 %

Regionvalet 2026 i Region Norrbotten — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Norrbotten har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 27 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 8.

Regionvalet 2026 i Region Norrbotten: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56 94235,8 %27(−4)
MModeraterna25 71416,2 %12(+2)
SDSverigedemokraterna18 03111,3 %8(−1)
SjukvSjukvårdspartiet16 09410,1 %7(+1)
VVänsterpartiet12 6017,9 %6(−1)
KDKristdemokraterna11 3787,2 %5(+1)
CCenterpartiet9 4806,0 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna5 3483,4 %2(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5851,6 %
Övriga partier7030,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Norrbottens län

Kommunvalet 2026 i Norrbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55 93934,8 %
MModeraterna28 43917,7 %
SDSverigedemokraterna16 42710,2 %
CCenterpartiet14 1308,8 %
VVänsterpartiet12 8798,0 %
KDKristdemokraterna12 5597,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6 3604,0 %
SjukvSjukvårdspartiet4 7473,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4752,2 %
Övriga partier5 7623,6 %

Partiernas utveckling i Norrbottens län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrbottens län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrbottens län per valår
Parti200620102014201820222026
S51,7 %51,9 %48,7 %41,7 %41,6 %37,5 %
SD1,5 %3,8 %11,0 %15,8 %20,3 %18,1 %
M13,2 %16,4 %12,9 %12,8 %13,6 %16,4 %
V10,5 %9,3 %8,6 %10,7 %7,0 %6,9 %
KD4,2 %3,3 %3,0 %4,6 %5,1 %6,4 %
C6,4 %4,6 %4,5 %7,1 %5,3 %5,1 %
MP4,0 %5,3 %4,9 %2,8 %3,4 %4,5 %
L4,2 %4,3 %3,2 %3,2 %2,5 %3,4 %
Övr4,2 %1,1 %3,2 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande80,3 %84,9 %85,6 %86,9 %84,6 %83,9 %

Valdeltagande i Norrbottens län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Norrbottens län 2026

Så skiljer sig Norrbottens län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 37,5 % i Norrbottens län mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,5
  • SD +0,6
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −3,5
  • L −2,0
  • C −1,9
  • MP −1,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Norrbottens län, från 13,6 % till 16,4 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,6 % till 37,5 % (−4,1).

  • S −4,1
  • M +2,8
  • SD −2,2
  • KD +1,3
  • MP +1,1
  • L +0,8
  • C −0,1
  • V −0,1

Valdeltagande i Norrbottens län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,9 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrbottens län är indelad i 157 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 52,9 % i Haparanda Södra till 92,7 % i Hällbacken.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Häggholmen Östra (57,7 %) och sitt svagaste i Karungi (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 148, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 157 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrbottens län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,2 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • SD −7,9
  • C +3,7
  • S −2,7
  • KD +1,4
  • M +1,3
  • L −1,2
  • V +1,2
  • MP −0,6

Största parti i Norrbottens län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norrbottens län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norrbottens län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,5 %83,9 %
2022Socialdemokraterna41,6 %84,6 %
2018Socialdemokraterna41,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna48,7 %85,6 %
2010Socialdemokraterna51,9 %84,9 %
2006Socialdemokraterna51,7 %80,3 %

Valresultat per kommun i Norrbottens län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Norrbottens län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArjeplogS32,2 %84,0 %
ArvidsjaurS36,5 %83,8 %
BodenS38,1 %84,6 %
GällivareS35,1 %80,8 %
HaparandaS31,5 %68,7 %
JokkmokkS33,6 %80,0 %
KalixS40,2 %82,7 %
KirunaS35,8 %81,4 %
LuleåS36,1 %86,2 %
PajalaS31,3 %78,9 %
PiteåS42,6 %86,9 %
ÄlvsbynS41,6 %83,3 %
ÖverkalixS36,5 %81,1 %
ÖvertorneåS34,5 %76,2 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026