Valresultat Arvidsjaur 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Arvidsjaur med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvidsjaur ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Arvidsjaur på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
4 719
Avgivna röster
3 956
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Arvidsjaur

Riksdagsvalet 2026 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 43036,5 %
SDSverigedemokraterna81620,8 %
MModeraterna61815,8 %
KDKristdemokraterna2586,6 %
VVänsterpartiet2556,5 %
CCenterpartiet2265,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1453,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1042,7 %
Övriga partier661,7 %

Regionvalet 2026 i Arvidsjaur

Regionvalet 2026 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 37235,6 %
MModeraterna47912,4 %
SDSverigedemokraterna47612,4 %
SjukvSjukvårdspartiet45711,9 %
CCenterpartiet3759,7 %
VVänsterpartiet3258,4 %
KDKristdemokraterna2295,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)751,9 %
MPMiljöpartiet de gröna481,2 %
Övriga partier150,4 %

Kommunvalet 2026 i Arvidsjaur — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Arvidsjaur har 23 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 5 och Moderaterna med 3.

Kommunvalet 2026 i Arvidsjaur: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49939,0 %9(−1)
CCenterpartiet76920,0 %5(±0)
VVänsterpartiet54514,2 %3(±0)
MModeraterna48112,5 %3(+2)
SDSverigedemokraterna40010,4 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)822,1 %0(−1)
KDKristdemokraterna531,4 %
Övriga partier190,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Arvidsjaur 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvidsjaur i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvidsjaur per valår
Parti200620102014201820222026
S57,8 %54,0 %52,1 %44,6 %42,0 %36,5 %
SD1,0 %4,5 %13,1 %16,4 %24,0 %20,8 %
M10,1 %13,4 %10,1 %9,3 %10,8 %15,8 %
KD2,1 %2,0 %1,8 %3,9 %5,1 %6,6 %
V12,6 %11,1 %10,2 %10,6 %7,1 %6,5 %
C7,6 %7,2 %6,2 %9,3 %5,6 %5,8 %
L3,8 %4,1 %3,1 %3,6 %3,2 %3,7 %
MP1,6 %2,6 %1,6 %0,9 %1,3 %2,7 %
Övr3,4 %1,1 %1,8 %1,3 %0,9 %1,7 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,0 %85,4 %85,0 %83,8 %

Valdeltagande i Arvidsjaur 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvidsjaur 2026

Så skiljer sig Arvidsjaur från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Arvidsjaur mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,5
  • SD +3,3
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • MP −3,5
  • V −1,9
  • L −1,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Arvidsjaur, från 10,8 % till 15,8 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,0 % till 36,5 % (−5,5).

  • S −5,5
  • M +5,0
  • SD −3,2
  • KD +1,5
  • MP +1,4
  • V −0,6
  • L +0,5
  • C +0,1

Valdeltagande i Arvidsjaur

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Arvidsjaur på plats 189 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvidsjaur är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Arvidsjaur Norra till 81,3 % i Arvidsjaur Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arvidsjaur Västra (40,0 %) och sitt svagaste i Arvidsjaur Östra (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvidsjaur är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,2 procentenheter.

  • C +14,2
  • SD −10,4
  • V +7,7
  • KD −5,2
  • M −3,3
  • S +2,5
  • L −1,6

Största parti i Arvidsjaur sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvidsjaur i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvidsjaur per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,5 %83,8 %
2022Socialdemokraterna42,0 %85,0 %
2018Socialdemokraterna44,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna52,1 %85,0 %
2010Socialdemokraterna54,0 %84,1 %
2006Socialdemokraterna57,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Arvidsjaur 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Arvidsjaur. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvidsjaur, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arvidsjaur NorraS35,7 %S36,1 %75,2 %
Arvidsjaur VästraS40,0 %S41,5 %79,9 %
Arvidsjaur ÖstraS34,8 %S39,7 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Arvidsjaur på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026