Valresultat Arvidsjaur 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Arvidsjaur med 52,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,7 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvidsjaur ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Arvidsjaur på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
5 138
Avgivna röster
4 368
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Arvidsjaur

Riksdagsvalet 2014 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 25552,1 %
SDSverigedemokraterna56513,1 %
VVänsterpartiet44010,2 %
MModeraterna43910,1 %
CCenterpartiet2706,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1333,1 %
KDKristdemokraterna771,8 %
MPMiljöpartiet de gröna711,6 %
FIFeministiskt initiativ501,2 %
Övriga partier260,6 %

Landstingsvalet 2014 i Arvidsjaur

Landstingsvalet 2014 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61138,0 %
NSNS1 23329,1 %
CCenterpartiet4009,4 %
VVänsterpartiet3367,9 %
MModeraterna2165,1 %
SDSverigedemokraterna2024,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1353,2 %
MPMiljöpartiet de gröna551,3 %
Övriga partier511,2 %

Kommunvalet 2014 i Arvidsjaur

Kommunvalet 2014 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74940,7 %
CCenterpartiet1 29030,0 %
VVänsterpartiet62414,5 %
SDSverigedemokraterna2315,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2064,8 %
MModeraterna1613,7 %
Övriga partier370,9 %

Partiernas utveckling i Arvidsjaur 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvidsjaur i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • L
  • KD
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvidsjaur per valår
Parti200620102014201820222026
S57,8 %54,0 %52,1 %44,6 %42,0 %36,5 %
SD1,0 %4,5 %13,1 %16,4 %24,0 %20,8 %
V12,6 %11,1 %10,2 %10,6 %7,1 %6,5 %
M10,1 %13,4 %10,1 %9,3 %10,8 %15,8 %
C7,6 %7,2 %6,2 %9,3 %5,6 %5,8 %
L3,8 %4,1 %3,1 %3,6 %3,2 %3,7 %
KD2,1 %2,0 %1,8 %3,9 %5,1 %6,6 %
Övr3,4 %1,1 %1,8 %1,3 %0,9 %1,7 %
MP1,6 %2,6 %1,6 %0,9 %1,3 %2,7 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,0 %85,4 %85,0 %83,8 %

Valdeltagande i Arvidsjaur 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvidsjaur 2014

Så skiljer sig Arvidsjaur från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 52,1 % i Arvidsjaur mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 21,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +21,1
  • V +4,5
  • SD +0,2
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • M −13,2
  • MP −5,2
  • KD −2,8
  • FP −2,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvidsjaur, från 4,5 % till 13,1 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 13,4 % till 10,1 % (−3,2).

  • SD +8,6
  • M −3,2
  • S −1,9
  • FI +1,1
  • FP −1,1
  • C −1,0
  • MP −1,0
  • V −1,0

Valdeltagande i Arvidsjaur

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Arvidsjaur på plats 203 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvidsjaur är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Arvidsjaurs 3 till 84,9 % i Glommersträsk.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arvidsjaurs 3 (57,8 %) och sitt svagaste i Glommersträsk (42,3 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvidsjaur är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 6,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 23,8 procentenheter.

  • C +23,8
  • S −11,4
  • SD −7,7
  • M −6,4
  • V +4,3
  • FP +1,7

Största parti i Arvidsjaur sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvidsjaur i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvidsjaur per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,5 %83,8 %
2022Socialdemokraterna42,0 %85,0 %
2018Socialdemokraterna44,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna52,1 %85,0 %
2010Socialdemokraterna54,0 %84,1 %
2006Socialdemokraterna57,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Arvidsjaur 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Arvidsjaur. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvidsjaur, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arvidsjaurs 1S50,9 %S42,6 %83,5 %
Arvidsjaurs 2S52,5 %S41,8 %78,8 %
Arvidsjaurs 3S57,8 %S46,0 %77,2 %
Arvidsjaurs 4S52,8 %S44,1 %84,4 %
GlommersträskS42,3 %C64,7 %84,9 %
MoskoselS50,3 %C47,0 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Arvidsjaur på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014