Valresultat Boden 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 46,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 21 995
- Avgivna röster
- 19 028
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 779 | 46,5 % |
| MModeraterna | 2 903 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 770 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 254 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 769 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 694 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 688 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 537 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 374 | 2,0 % |
| Övriga partier | 122 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 645 | 35,5 % |
| NSNS | 4 826 | 25,8 % |
| MModeraterna | 2 251 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 335 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 132 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 743 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 711 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 542 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 440 | 2,3 % |
| Övriga partier | 114 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 948 | 36,8 % |
| MModeraterna | 5 055 | 26,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 157 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 420 | 7,5 % |
| NSNS | 888 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 533 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 490 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 488 | 2,6 % |
| Övriga partier | 55 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- L
- C
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| SD | 1,8 % | 4,6 % | 14,7 % | 17,8 % | 22,7 % | 19,7 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| Övr | 5,2 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2014
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 46,5 % i Boden mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 15,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,5
- SD +1,8
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −8,0
- MP −3,2
- C −2,4
- KD −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Boden, från 4,6 % till 14,7 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,9 % till 15,4 % (−5,5).
- SD +10,1
- M −5,5
- S −3,4
- FI +1,8
- V −1,3
- FP −0,6
- MP −0,6
- KD −0,4
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Boden på plats 114 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Sveafältet till 92,2 % i Torpgärdan S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centralskolan (54,6 %) och sitt svagaste i Bredåker (38,4 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.
- M +11,4
- S −9,6
- SD −3,2
- FP −1,5
- V +0,9
- C −0,8
- MP +0,7
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsvedjan | S | 44,0 % | S | 32,8 % | 84,3 % |
| Bredåker | S | 38,4 % | M | 30,5 % | 84,5 % |
| Centralskolan | S | 54,6 % | S | 47,2 % | 77,5 % |
| Erikslund | S | 45,5 % | S | 34,9 % | 83,4 % |
| Fagernäs | S | 45,0 % | S | 33,8 % | 85,9 % |
| Gunnarsbyn | S | 52,0 % | S | 45,8 % | 85,1 % |
| Harads | S | 50,5 % | S | 40,7 % | 78,7 % |
| Heden | S | 41,9 % | M | 32,6 % | 89,5 % |
| Prästholmen | S | 51,4 % | S | 42,4 % | 81,2 % |
| Ringvägen | S | 48,7 % | S | 36,4 % | 77,7 % |
| Sanden | S | 44,9 % | S | 34,1 % | 84,1 % |
| Skogså | S | 41,1 % | S | 34,5 % | 87,5 % |
| Stadshuset | S | 49,6 % | S | 43,1 % | 81,0 % |
| Svartbjörsbyn | S | 45,8 % | S | 36,4 % | 86,8 % |
| Sveafältet | S | 44,1 % | S | 40,0 % | 77,4 % |
| Sävast | S | 47,7 % | S | 39,1 % | 88,5 % |
| Sävastön | S | 42,9 % | S | 33,4 % | 87,3 % |
| Torpgärdan N | S | 46,5 % | S | 37,8 % | 84,6 % |
| Torpgärdan S | S | 48,3 % | S | 37,5 % | 92,2 % |
| Trångfors | S | 48,1 % | M | 36,3 % | 90,4 % |
| Unbyn | S | 45,2 % | M | 33,6 % | 89,6 % |
| Vittjärv | S | 43,1 % | S | 32,4 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014