Valresultat Piteå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 53,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,5 %). Valdeltagandet var 88,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,8 %
- Röstberättigade
- 33 137
- Avgivna röster
- 29 413
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 655 | 53,6 % |
| MModeraterna | 3 389 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 340 | 8,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 218 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 449 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 351 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 024 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 855 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 774 | 2,7 % |
| Övriga partier | 148 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 711 | 40,9 % |
| NSNS | 6 394 | 22,3 % |
| MModeraterna | 2 342 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 226 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 568 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 307 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 109 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 900 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 829 | 2,9 % |
| Övriga partier | 236 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 767 | 44,5 % |
| MModeraterna | 3 032 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 960 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 2 609 | 9,1 % |
| NSNS | 1 682 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 440 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 229 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 108 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 007 | 3,5 % |
| SkolPSkolP | 698 | 2,4 % |
| Övriga partier | 136 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+5,2 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- C
- MP
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,9 % | 56,4 % | 53,6 % | 47,5 % | 48,0 % | 42,6 % |
| M | 10,5 % | 13,9 % | 11,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 15,4 % |
| V | 8,4 % | 8,0 % | 8,0 % | 10,6 % | 6,9 % | 6,5 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 7,6 % | 11,8 % | 16,1 % | 15,5 % |
| C | 7,1 % | 4,9 % | 5,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 5,9 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,6 % | 2,4 % | 3,0 % | 3,6 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,8 % |
| Övr | 3,6 % | 0,9 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,6 % |
| L | 4,0 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,5 % | 2,0 % | 3,0 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,5 % | 88,8 % | 89,8 % | 87,7 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Piteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Piteå 2014
Så skiljer sig Piteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 53,6 % i Piteå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 22,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,6
- V +2,3
Svagare än i riket
- M −11,7
- SD −5,3
- FP −2,5
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Piteå, från 2,4 % till 7,6 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 56,4 % till 53,6 % (−2,8).
- SD +5,2
- S −2,8
- FI +2,4
- M −2,2
- FP −1,2
- MP −0,7
- KD −0,5
- C +0,0
Valdeltagande i Piteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,8 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Piteå på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Piteå är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,5 % i Markbygden till 93,9 % i Böle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Markbygden (65,8 %) och sitt svagaste i Alterdalen (41,3 %). Partiet var största parti i samtliga 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 44,5 % i kommunvalet mot 53,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- S −9,1
- C +4,1
- SD −3,3
- V +2,3
- M −1,0
- MP +0,4
- KD +0,0
Största parti i Piteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,4 % | 88,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,9 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Piteå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alterdalen | S | 41,3 % | SkolP | 35,7 % | 89,6 % |
| Bergsvikens 1 | S | 57,3 % | S | 47,0 % | 92,0 % |
| Bergsvikens 2 | S | 57,8 % | S | 51,0 % | 91,6 % |
| Blåsmark | S | 51,4 % | S | 25,9 % | 93,2 % |
| Böle | S | 57,4 % | S | 38,4 % | 93,9 % |
| Djupvikens Norra | S | 42,7 % | S | 41,6 % | 90,2 % |
| Djupvikens Södra | S | 46,8 % | S | 41,7 % | 90,8 % |
| Hemmingsmark | S | 55,4 % | C | 52,9 % | 91,5 % |
| Hortlax | S | 56,7 % | S | 43,7 % | 89,6 % |
| Jävre | S | 49,4 % | S | 38,3 % | 90,8 % |
| Klubbgärdet | S | 48,0 % | S | 44,4 % | 88,5 % |
| Lillpite | S | 46,3 % | C | 46,6 % | 87,2 % |
| Markbygden | S | 65,8 % | S | 60,8 % | 81,5 % |
| Munksunds Norra | S | 58,1 % | S | 48,0 % | 88,5 % |
| Munksunds Södra | S | 58,0 % | S | 51,5 % | 87,1 % |
| Piteå Centrala | S | 55,1 % | S | 47,7 % | 85,3 % |
| Piteå Västra | S | 55,5 % | S | 48,7 % | 84,7 % |
| Piteå Östra | S | 64,4 % | S | 59,9 % | 82,7 % |
| Pitholm | S | 54,1 % | S | 44,8 % | 88,8 % |
| Porsnäs 1 | S | 50,9 % | S | 44,4 % | 88,2 % |
| Porsnäs 2 | S | 53,4 % | S | 43,6 % | 91,0 % |
| Roknäs | S | 53,5 % | S | 40,6 % | 85,0 % |
| Rosvik | S | 51,4 % | S | 47,5 % | 90,0 % |
| Sikfors | S | 48,7 % | S | 34,3 % | 89,1 % |
| Sjulnäs | S | 51,2 % | S | 39,5 % | 88,0 % |
| Sjulsmark | S | 47,5 % | S | 40,1 % | 89,5 % |
| Stadsön | S | 55,5 % | S | 47,8 % | 87,6 % |
| Strömnäs | S | 47,7 % | S | 40,4 % | 88,9 % |
| Svensbyn | S | 50,7 % | S | 37,7 % | 90,8 % |
| Öjebyns Centrala | S | 62,6 % | S | 55,1 % | 85,7 % |
| Öjebyns Norra | S | 55,3 % | S | 49,4 % | 87,1 % |
| Öjebyns Södra | S | 59,3 % | S | 49,1 % | 87,5 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014