Valresultat Arjeplog 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 44,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 80,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,3 %
- Röstberättigade
- 2 344
- Avgivna röster
- 1 882
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 818 | 44,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 273 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 12,0 % |
| MModeraterna | 182 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 127 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 64 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 64 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 61 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 31 | 1,7 % |
| Övriga partier | 9 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NSNS | 666 | 36,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 559 | 30,4 % |
| VVänsterpartiet | 175 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 140 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 87 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 76 | 4,1 % |
| MModeraterna | 52 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 42 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 35 | 1,9 % |
| Övriga partier | 4 | 0,2 % |
Kommunvalet 2014 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 688 | 36,9 % |
| VVänsterpartiet | 452 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 407 | 21,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 59 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 57 | 3,1 % |
| Övriga partier | 29 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2014
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 9,8 % i Arjeplog mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,2
- V +6,3
- SD +1,9
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −13,5
- MP −3,4
- FP −2,1
- FI −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Arjeplog, från 4,9 % till 14,7 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 14,5 % till 9,8 % (−4,7).
- SD +9,8
- M −4,7
- FP −2,6
- S −2,5
- FI +1,5
- KD −1,4
- MP −1,1
- C +1,1
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 80,3 %, vilket är 5,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Arjeplog på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,0 procentenheter.
- C +15,0
- V +12,2
- SD −11,6
- M −9,1
- S −7,3
- FP +6,0
- KD −2,8
- MP −0,4
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 44,2 % | S | 36,9 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014