Valresultat Arjeplog 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 2 054
- Avgivna röster
- 1 726
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 545 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 384 | 22,7 % |
| MModeraterna | 235 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 121 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 112 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 92 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 74 | 4,4 % |
| Övriga partier | 26 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 521 | 32,8 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 359 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 156 | 9,8 % |
| MModeraterna | 131 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 126 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 119 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 76 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 54 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 | 2,8 % |
| Övriga partier | 3 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Arjeplog — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Arjeplog har 21 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (−1 sedan 2022), följt av Folkinitiativet Arjeplog med 7 och Liberalerna med 2.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 658 | 39,5 % | 8(−1) |
| FAFolkinitiativet Arjeplog | 548 | 32,9 % | 7(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 8,5 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 120 | 7,2 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 88 | 5,3 % | 1(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 67 | 4,0 % | 1(+1) |
| MModeraterna | 28 | 1,7 % | |
| Övriga partier | 17 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- MP
- L
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2026
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 13,9 % i Arjeplog mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,2
- S +4,2
- KD +1,0
- L +0,1
Svagare än i riket
- M −6,0
- C −2,7
- V −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Arjeplog, från 9,0 % till 13,9 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 32,2 % (−5,7).
- S −5,7
- M +4,9
- MP +2,7
- L +2,5
- SD −2,1
- KD −1,6
- V −1,2
- C −0,1
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Arjeplog på plats 183 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,0 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,7 procentenheter.
- SD −18,7
- M −12,2
- S +7,3
- KD −6,5
- MP −5,8
- L +3,0
- C +0,9
- V +0,6
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 32,0 % | S | 39,2 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026