Valresultat Haparanda 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Haparanda med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 68,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haparanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Haparanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
68,7 %
Röstberättigade
6 341
Avgivna röster
4 358
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Haparanda

Riksdagsvalet 2026 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35931,5 %
SDSverigedemokraterna1 23928,7 %
MModeraterna68615,9 %
KDKristdemokraterna2576,0 %
CCenterpartiet2545,9 %
VVänsterpartiet2265,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1343,1 %
MPMiljöpartiet de gröna912,1 %
Övriga partier731,7 %

Regionvalet 2026 i Haparanda

Regionvalet 2026 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 22727,4 %
SDSverigedemokraterna75316,8 %
SjukvSjukvårdspartiet72516,2 %
MModeraterna57412,8 %
CCenterpartiet45110,1 %
KDKristdemokraterna4189,3 %
VVänsterpartiet2345,2 %
MPMiljöpartiet de gröna581,3 %
Övriga partier320,7 %

Kommunvalet 2026 i Haparanda — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Haparanda har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (−2 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 7 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Haparanda: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 39230,5 %10(−2)
CCenterpartiet1 00722,0 %7(+1)
SDSverigedemokraterna76716,8 %5(+1)
MModeraterna56912,5 %4(±0)
SjukvSjukvårdspartiet3237,1 %2(±0)
KDKristdemokraterna2705,9 %2(±0)
VVänsterpartiet2154,7 %1(±0)
Övriga partier240,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Haparanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haparanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,4 procentenheter).

020406080%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haparanda per valår
Parti200620102014201820222026
S51,6 %60,4 %50,3 %36,7 %35,9 %31,5 %
SD1,4 %3,8 %13,5 %24,5 %30,9 %28,7 %
M16,9 %17,2 %13,3 %12,8 %13,5 %15,9 %
KD3,7 %2,6 %2,7 %5,3 %5,1 %6,0 %
C12,4 %7,3 %8,4 %9,6 %6,2 %5,9 %
V6,2 %4,3 %4,8 %5,9 %3,8 %5,2 %
L2,2 %1,5 %1,8 %1,9 %1,7 %3,1 %
MP2,1 %2,3 %2,9 %1,8 %1,9 %2,1 %
Övr3,5 %0,5 %2,3 %1,6 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande66,3 %71,0 %70,4 %72,8 %69,1 %68,7 %

Valdeltagande i Haparanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

60708090%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haparanda 2026

Så skiljer sig Haparanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,7 % i Haparanda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,2
  • S +3,4

Svagare än i riket

  • MP −4,0
  • M −4,0
  • V −3,2
  • L −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Haparanda, från 13,5 % till 15,9 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,9 % till 31,5 % (−4,4).

  • S −4,4
  • M +2,4
  • SD −2,2
  • V +1,4
  • L +1,4
  • KD +0,8
  • C −0,3
  • MP +0,2

Valdeltagande i Haparanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 68,7 %, vilket är 16,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Haparanda på plats 290 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Haparanda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 52,9 % i Haparanda Södra till 69,9 % i Seskarö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Seskarö (39,2 %) och sitt svagaste i Karungi (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haparanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,2 procentenheter.

  • C +16,2
  • SD −11,9
  • M −3,4
  • L −3,0
  • S −1,0
  • V −0,5
  • KD −0,0

Största parti i Haparanda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Haparanda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Haparanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %68,7 %
2022Socialdemokraterna35,9 %69,1 %
2018Socialdemokraterna36,7 %72,8 %
2014Socialdemokraterna50,3 %70,4 %
2010Socialdemokraterna60,4 %71,0 %
2006Socialdemokraterna51,6 %66,3 %

Valresultat per valdistrikt i Haparanda 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Haparanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haparanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GrankullenM27,9 %S29,1 %66,6 %
Haparanda NorraS31,3 %S32,8 %53,2 %
Haparanda SödraS35,9 %S35,6 %52,9 %
KarungiSD39,0 %C28,7 %68,4 %
MarielundS34,3 %S30,7 %55,9 %
NikkalaS31,0 %S32,0 %65,6 %
SeskaröS39,2 %S32,9 %69,9 %

Utforska valdistrikten i Haparanda på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026