Valresultat Älvsbyn 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Älvsbyn med 41,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,1 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvsbyn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Älvsbyn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,3 %
Röstberättigade
6 011
Avgivna röster
5 005
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Älvsbyn

Riksdagsvalet 2026 i Älvsbyn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 06641,6 %
SDSverigedemokraterna90718,3 %
MModeraterna83216,8 %
VVänsterpartiet2966,0 %
KDKristdemokraterna2735,5 %
CCenterpartiet2545,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1282,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1142,3 %
Övriga partier911,8 %

Regionvalet 2026 i Älvsbyn

Regionvalet 2026 i Älvsbyn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10943,4 %
MModeraterna85617,6 %
SDSverigedemokraterna49610,2 %
SjukvSjukvårdspartiet3948,1 %
CCenterpartiet3246,7 %
VVänsterpartiet2795,7 %
KDKristdemokraterna2595,3 %
MPMiljöpartiet de gröna721,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)521,1 %
Övriga partier210,4 %

Kommunvalet 2026 i Älvsbyn — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Älvsbyn har 27 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Centerpartiet med 3.

Kommunvalet 2026 i Älvsbyn: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18844,1 %12(±0)
MModeraterna1 29026,0 %7(+1)
CCenterpartiet4679,4 %3(−2)
SDSverigedemokraterna3557,2 %2(−1)
VVänsterpartiet3066,2 %2(±0)
KDKristdemokraterna2024,1 %1(−1)
SjukvSjukvårdspartiet982,0 %
Övriga partier551,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Älvsbyn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älvsbyn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+3,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älvsbyn per valår
Parti200620102014201820222026
S56,6 %54,7 %53,5 %44,8 %43,2 %41,6 %
SD1,5 %5,2 %12,8 %16,6 %20,5 %18,3 %
M7,7 %10,8 %8,1 %8,6 %13,3 %16,8 %
V11,2 %11,7 %9,2 %10,7 %6,1 %6,0 %
KD4,7 %3,5 %3,2 %4,6 %5,4 %5,5 %
C8,6 %6,2 %6,1 %9,0 %6,6 %5,1 %
L3,1 %4,0 %2,7 %3,0 %2,3 %2,6 %
MP2,1 %2,7 %2,2 %1,2 %1,5 %2,3 %
Övr4,5 %1,3 %2,3 %1,4 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande80,9 %85,3 %84,9 %85,4 %83,3 %83,3 %

Valdeltagande i Älvsbyn 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älvsbyn 2026

Så skiljer sig Älvsbyn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 41,6 % i Älvsbyn mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,6
  • SD +0,8

Svagare än i riket

  • MP −3,8
  • M −3,1
  • L −2,8
  • V −2,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Älvsbyn, från 13,3 % till 16,8 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,5 % till 18,3 % (−2,2).

  • M +3,5
  • SD −2,2
  • S −1,6
  • C −1,5
  • MP +0,8
  • L +0,3
  • V −0,2
  • KD +0,1

Valdeltagande i Älvsbyn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,3 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Älvsbyn på plats 209 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älvsbyn är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Älvsbyns N till 80,8 % i Älvsbyns V.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvsbyns N (47,2 %) och sitt svagaste i Vidsel (38,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvsbyn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,2 % i kommunvalet mot 18,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.

  • SD −11,1
  • M +9,2
  • C +4,3
  • S +2,5
  • KD −1,4
  • V +0,2

Största parti i Älvsbyn sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Älvsbyn i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Älvsbyn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna41,6 %83,3 %
2022Socialdemokraterna43,2 %83,3 %
2018Socialdemokraterna44,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna53,5 %84,9 %
2010Socialdemokraterna54,7 %85,3 %
2006Socialdemokraterna56,6 %80,9 %

Valresultat per valdistrikt i Älvsbyn 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Älvsbyn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älvsbyn, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
VidselS38,2 %S34,2 %77,6 %
Älvsbyns NS47,2 %S51,7 %77,4 %
Älvsbyns VS41,8 %S45,2 %80,8 %
Älvsbyns ÖS40,4 %S44,8 %80,0 %

Utforska valdistrikten i Älvsbyn på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026