Valresultat Övertorneå 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,0 %). Valdeltagandet var 76,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Övertorneå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,2 %
Röstberättigade
3 096
Avgivna röster
2 358
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Övertorneå

Riksdagsvalet 2026 i Övertorneå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna80734,5 %
SDSverigedemokraterna47120,1 %
MModeraterna31813,6 %
KDKristdemokraterna24410,4 %
CCenterpartiet1978,4 %
VVänsterpartiet1667,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)652,8 %
MPMiljöpartiet de gröna441,9 %
Övriga partier271,2 %

Regionvalet 2026 i Övertorneå

Regionvalet 2026 i Övertorneå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna69929,5 %
SjukvSjukvårdspartiet52922,3 %
SDSverigedemokraterna25210,6 %
CCenterpartiet25210,6 %
KDKristdemokraterna2279,6 %
MModeraterna2008,4 %
VVänsterpartiet1616,8 %
Övriga partier492,1 %

Kommunvalet 2026 i Övertorneå — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Övertorneå har 25 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 6 mandat (+1 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 5 och Sjukvårdspartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Övertorneå: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna52622,0 %6(+1)
CCenterpartiet51721,6 %5(−2)
SjukvSjukvårdspartiet50621,2 %5(+1)
FSÖFramtid S Övertorneå29012,1 %3(−1)
KDKristdemokraterna26911,3 %3(±0)
SDSverigedemokraterna1526,4 %2(+2)
VVänsterpartiet974,1 %1(±0)
Övriga partier341,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har C gjort (−3,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Övertorneå per valår
Parti200620102014201820222026
S43,9 %52,2 %47,2 %39,5 %37,4 %34,5 %
SD1,0 %3,4 %11,0 %16,2 %19,8 %20,1 %
M12,6 %13,5 %10,6 %9,6 %10,5 %13,6 %
KD4,6 %3,4 %3,6 %5,4 %8,9 %10,4 %
C15,0 %11,4 %11,1 %16,3 %12,2 %8,4 %
V11,8 %10,5 %10,1 %9,4 %6,8 %7,1 %
L3,1 %2,8 %2,2 %1,7 %1,7 %2,8 %
MP2,6 %2,6 %2,8 %1,3 %1,6 %1,9 %
Övr5,4 %0,4 %1,5 %0,6 %1,0 %1,2 %
Valdeltagande72,7 %80,8 %80,5 %81,0 %78,2 %76,2 %

Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Övertorneå 2026

Så skiljer sig Övertorneå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,5 % i Övertorneå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,5
  • KD +4,3
  • SD +2,7
  • C +1,4

Svagare än i riket

  • M −6,3
  • MP −4,2
  • L −2,6
  • V −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Övertorneå, från 10,5 % till 13,6 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,2 % till 8,4 % (−3,8).

  • C −3,8
  • M +3,1
  • S −2,9
  • KD +1,6
  • L +1,1
  • SD +0,3
  • MP +0,3
  • V +0,3

Valdeltagande i Övertorneå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 76,2 %, vilket är 8,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Övertorneå på plats 287 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 63,5 % i Hedenäset till 70,0 % i Svanstein.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Övertorneå (38,7 %) och sitt svagaste i Hedenäset (30,7 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,4 % i kommunvalet mot 20,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.

  • SD −13,8
  • C +13,2
  • M −12,6
  • S −12,5
  • V −3,0
  • KD +0,8

Största parti i Övertorneå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Övertorneå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,5 %76,2 %
2022Socialdemokraterna37,4 %78,2 %
2018Socialdemokraterna39,5 %81,0 %
2014Socialdemokraterna47,2 %80,5 %
2010Socialdemokraterna52,2 %80,8 %
2006Socialdemokraterna43,9 %72,7 %

Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Övertorneå, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HedenäsetS30,7 %C30,7 %63,5 %
KuivakangasS32,3 %C26,2 %68,0 %
SvansteinS37,3 %C23,0 %70,0 %
ÖvertorneåS38,7 %S27,4 %64,3 %

Utforska valdistrikten i Övertorneå på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026