Valresultat Övertorneå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,2 %
- Röstberättigade
- 3 187
- Avgivna röster
- 2 492
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 926 | 37,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 490 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 302 | 12,2 % |
| MModeraterna | 260 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 169 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 42 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 40 | 1,6 % |
| Övriga partier | 25 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 872 | 35,1 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 386 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 348 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 237 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 207 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 201 | 8,1 % |
| MModeraterna | 193 | 7,8 % |
| Övriga partier | 41 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 688 | 27,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 496 | 20,0 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 401 | 16,2 % |
| FSÖFramtid S Övertorneå | 371 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 258 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 140 | 5,6 % |
| ÖFAÖvertorneås Fria Alternativ | 85 | 3,4 % |
| MModeraterna | 32 | 1,3 % |
| Övriga partier | 11 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % | 52,2 % | 47,2 % | 39,5 % | 37,4 % | 34,5 % |
| SD | 1,0 % | 3,4 % | 11,0 % | 16,2 % | 19,8 % | 20,1 % |
| C | 15,0 % | 11,4 % | 11,1 % | 16,3 % | 12,2 % | 8,4 % |
| M | 12,6 % | 13,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 10,5 % | 13,6 % |
| KD | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,4 % | 8,9 % | 10,4 % |
| V | 11,8 % | 10,5 % | 10,1 % | 9,4 % | 6,8 % | 7,1 % |
| L | 3,1 % | 2,8 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,8 % |
| MP | 2,6 % | 2,6 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Övr | 5,4 % | 0,4 % | 1,5 % | 0,6 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 72,7 % | 80,8 % | 80,5 % | 81,0 % | 78,2 % | 76,2 % |
Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Övertorneå 2022
Så skiljer sig Övertorneå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 10,5 % i Övertorneå mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,1
- C +5,5
- KD +3,5
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −8,6
- MP −3,5
- L −2,9
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Övertorneå, från 16,2 % till 19,8 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,3 % till 12,2 % (−4,1).
- C −4,1
- SD +3,6
- KD +3,5
- V −2,5
- S −2,1
- M +0,9
- MP +0,3
- L −0,0
Valdeltagande i Övertorneå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 78,2 %, vilket är 6,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Övertorneå på plats 284 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 62,9 % i Övertorneå till 70,9 % i Kuivakangas.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Övertorneå (41,0 %) och sitt svagaste i Hedenäset (34,1 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 37,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,5 procentenheter.
- S −17,5
- C +15,5
- M −9,2
- KD +1,5
- V −1,2
Största parti i Övertorneå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 76,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 78,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 81,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 80,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 72,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedenäset | S | 34,1 % | C | 43,1 % | 66,2 % |
| Kuivakangas | S | 34,4 % | C | 27,5 % | 70,9 % |
| Svanstein | S | 40,2 % | C | 30,2 % | 67,8 % |
| Övertorneå | S | 41,0 % | Sjukv | 22,9 % | 62,9 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022