Valresultat Luleå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,4 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 61 094
- Avgivna röster
- 53 108
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 740 | 39,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 125 | 17,4 % |
| MModeraterna | 8 248 | 15,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 776 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 3 096 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 779 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 277 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 901 | 3,6 % |
| Övriga partier | 582 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 916 | 40,6 % |
| MModeraterna | 7 860 | 15,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 520 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 5 188 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 153 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 3 107 | 6,0 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 2 397 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 828 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 366 | 2,7 % |
| Övriga partier | 187 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 373 | 37,4 % |
| MModeraterna | 8 096 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 150 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 404 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 3 519 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 254 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 718 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 642 | 3,2 % |
| RSRättvisepartiet Socialisterna | 1 568 | 3,0 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 984 | 1,9 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 915 | 1,8 % |
| Övriga partier | 129 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,3 % | 45,9 % | 44,7 % | 39,0 % | 39,5 % | 36,1 % |
| SD | 1,3 % | 3,5 % | 8,8 % | 13,4 % | 17,4 % | 15,0 % |
| M | 16,9 % | 20,1 % | 15,9 % | 15,4 % | 15,7 % | 18,3 % |
| V | 8,5 % | 7,7 % | 7,5 % | 10,5 % | 7,2 % | 7,4 % |
| C | 6,6 % | 5,0 % | 4,6 % | 7,5 % | 5,9 % | 5,8 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,8 % | 5,3 % | 6,3 % |
| MP | 5,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,6 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| Övr | 3,5 % | 1,5 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 87,2 % | 87,6 % | 89,0 % | 86,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Luleå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Luleå 2022
Så skiljer sig Luleå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,5 % i Luleå mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,2
- V +0,4
Svagare än i riket
- M −3,4
- SD −3,2
- L −1,0
- C −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Luleå, från 13,4 % till 17,4 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 10,5 % till 7,2 % (−3,3).
- SD +4,0
- V −3,3
- C −1,6
- MP +0,8
- L −0,7
- S +0,5
- KD +0,5
- M +0,3
Valdeltagande i Luleå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Luleå på plats 71 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Luleå är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Södra Örnäset till 93,4 % i Hällbacken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hertsöcentrum (49,6 %) och sitt svagaste i Universitetet (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 46, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,0 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- SD −7,4
- S −2,1
- L +1,6
- V +1,3
- MP −1,2
- KD +1,0
- C +0,9
- M −0,1
Största parti i Luleå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 87,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,3 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Luleå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvik-Ersnäs | S | 35,6 % | S | 29,6 % | 88,7 % |
| Antnäs-Måttsund | S | 37,4 % | S | 31,2 % | 91,6 % |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | S | 32,2 % | S | 27,2 % | 87,9 % |
| Bensbyn-Brändön | S | 33,7 % | S | 30,5 % | 90,9 % |
| Bergstaden | S | 44,1 % | S | 40,9 % | 78,5 % |
| Bergviken | S | 42,8 % | S | 41,9 % | 83,3 % |
| Björkskatan norra | S | 43,5 % | S | 40,9 % | 87,8 % |
| Björkskatan södra | S | 44,1 % | S | 42,6 % | 85,9 % |
| Bredviken-Lerbäcken | S | 42,7 % | S | 45,2 % | 89,2 % |
| Burströmska | S | 46,1 % | S | 44,1 % | 86,0 % |
| G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik | S | 34,2 % | S | 34,6 % | 88,2 % |
| Gammelstad | S | 43,4 % | S | 38,1 % | 86,2 % |
| Gültsauudden-Norra hamn | S | 39,1 % | S | 37,2 % | 84,8 % |
| Hammaren | S | 45,4 % | S | 42,9 % | 92,2 % |
| Hertsöcentrum | S | 49,6 % | S | 48,9 % | 80,8 % |
| Hertsölund | S | 45,3 % | S | 46,0 % | 80,5 % |
| Hertsöängar | S | 41,8 % | S | 41,9 % | 81,1 % |
| Hällbacken | S | 35,7 % | S | 37,3 % | 93,4 % |
| Jämtön-Vitå | S | 36,0 % | S | 18,2 % | 86,7 % |
| Kallkällan | S | 42,8 % | S | 41,4 % | 83,1 % |
| Klintbacken | S | 39,2 % | S | 37,9 % | 82,0 % |
| Kronan | S | 38,2 % | S | 40,7 % | 86,8 % |
| Kulturens hus | S | 39,8 % | S | 40,0 % | 85,7 % |
| Köpmantorget | S | 44,3 % | S | 40,9 % | 84,2 % |
| Lillporsön | S | 29,1 % | S | 30,4 % | 79,9 % |
| Lulsundet | S | 40,9 % | S | 41,3 % | 88,1 % |
| Malmudden | S | 44,0 % | S | 42,6 % | 81,5 % |
| Mjölkudden | S | 47,1 % | S | 45,0 % | 84,2 % |
| Munkeberg | S | 41,6 % | S | 38,3 % | 85,0 % |
| Niemisel-Prästholm | SD | 31,5 % | S | 20,2 % | 82,6 % |
| Norra Örnäset | S | 44,7 % | S | 42,9 % | 79,0 % |
| Notviken | S | 38,6 % | S | 38,3 % | 76,7 % |
| Persön | SD | 27,5 % | S | 25,2 % | 86,3 % |
| Porsöberget | S | 42,2 % | S | 36,4 % | 92,4 % |
| Porsöudden | S | 37,0 % | S | 35,2 % | 76,3 % |
| Rutvik | S | 37,0 % | S | 35,9 % | 89,7 % |
| Råneå | S | 35,8 % | S | 29,1 % | 84,0 % |
| Skurholmen | S | 43,1 % | S | 38,0 % | 85,5 % |
| Stadsparken | S | 39,7 % | S | 38,3 % | 82,9 % |
| Stadsön | S | 45,2 % | S | 44,0 % | 84,8 % |
| Sunderbyn | S | 35,4 % | S | 30,2 % | 90,4 % |
| Svartöstan-Lövskatan | S | 36,0 % | S | 31,1 % | 82,2 % |
| Södra hamn | S | 43,9 % | S | 44,3 % | 87,2 % |
| Södra Örnäset | S | 40,8 % | S | 37,9 % | 75,6 % |
| Trollstaden | S | 34,4 % | S | 36,8 % | 91,7 % |
| Universitetet | M | 28,2 % | M | 27,7 % | 78,2 % |
| Varvet | S | 40,1 % | S | 38,1 % | 86,6 % |
| Öhemmanet-Karlsvik | S | 42,9 % | S | 39,1 % | 90,0 % |
| Östermalm | S | 43,0 % | S | 41,1 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022