Valresultat Luleå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 47,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,7 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 56 252
- Avgivna röster
- 46 358
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 679 | 47,3 % |
| MModeraterna | 7 743 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 878 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 3 005 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 718 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 562 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 036 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 589 | 1,3 % |
| Övriga partier | 1 599 | 3,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 596 | 43,8 % |
| MModeraterna | 6 444 | 14,4 % |
| NSNS | 3 570 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 270 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 3 071 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 997 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 921 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 917 | 4,3 % |
| ÖVRövriga partier | 1 527 | 3,4 % |
| Övriga partier | 435 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 404 | 50,7 % |
| MModeraterna | 6 708 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 918 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 2 696 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 658 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 897 | 4,1 % |
| RSRS | 1 862 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 861 | 4,0 % |
| NSNS | 1 052 | 2,3 % |
| ÖVRövriga partier | 560 | 1,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 534 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,3 % | 45,9 % | 44,7 % | 39,0 % | 39,5 % | 36,1 % |
| M | 16,9 % | 20,1 % | 15,9 % | 15,4 % | 15,7 % | 18,3 % |
| V | 8,5 % | 7,7 % | 7,5 % | 10,5 % | 7,2 % | 7,4 % |
| C | 6,6 % | 5,0 % | 4,6 % | 7,5 % | 5,9 % | 5,8 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| MP | 5,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,6 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,8 % | 5,3 % | 6,3 % |
| Övr | 3,5 % | 1,5 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,1 % | 1,4 % |
| SD | 1,3 % | 3,5 % | 8,8 % | 13,4 % | 17,4 % | 15,0 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 87,2 % | 87,6 % | 89,0 % | 86,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Luleå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Luleå 2006
Så skiljer sig Luleå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 47,3 % i Luleå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,1
- V +2,6
- MP +0,4
Svagare än i riket
- M −9,2
- KD −2,2
- SD −1,7
- FP −1,6
Valdeltagande i Luleå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,4 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Luleå på plats 65 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Luleå är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Luleå 10 till 91,3 % i Luleå 21.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hertsön 1 (61,9 %) och sitt svagaste i Porsön 2 (28,3 %). Partiet var största parti i samtliga 56 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 50,7 % i kommunvalet mot 47,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- S +3,4
- M −2,4
- V −2,1
- MP −1,6
- C −0,7
- KD −0,3
- FP −0,2
Största parti i Luleå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 87,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,3 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Luleå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvik | S | 45,5 % | S | 46,4 % | 85,6 % |
| Antnäs | S | 56,9 % | S | 60,1 % | 85,8 % |
| Avan | S | 36,0 % | S | 39,6 % | 86,8 % |
| Bensbyn | S | 38,1 % | S | 44,0 % | 85,0 % |
| Bergnäset 1 | S | 37,0 % | S | 43,1 % | 84,7 % |
| Bergnäset 2 | S | 49,3 % | S | 52,6 % | 82,1 % |
| Bergnäset 3 | S | 34,9 % | S | 42,6 % | 90,5 % |
| Björkskatans 1 | S | 50,2 % | S | 55,8 % | 86,3 % |
| Björkskatans 2 | S | 46,4 % | S | 51,0 % | 84,5 % |
| Brändön | S | 40,1 % | S | 44,4 % | 84,8 % |
| Bälinge | S | 42,8 % | S | 42,9 % | 85,8 % |
| Ersnäs | S | 49,1 % | S | 51,3 % | 82,8 % |
| Gammelstad | S | 38,9 % | S | 46,9 % | 79,8 % |
| Hertsön 1 | S | 61,9 % | S | 62,3 % | 77,9 % |
| Hertsön 3 | S | 61,4 % | S | 58,4 % | 78,5 % |
| Hertsön 4 | S | 57,5 % | S | 57,3 % | 79,0 % |
| Jämtön | S | 57,1 % | S | 60,5 % | 86,7 % |
| Klöverträsk | S | 43,9 % | S | 42,7 % | 85,1 % |
| Lerbäcken | S | 58,2 % | S | 59,7 % | 89,8 % |
| Luleå 1 | S | 44,9 % | S | 53,8 % | 81,1 % |
| Luleå 2 | S | 41,3 % | S | 50,0 % | 80,8 % |
| Luleå 3 | S | 45,0 % | S | 52,1 % | 80,9 % |
| Luleå 4 | S | 43,6 % | S | 49,2 % | 82,1 % |
| Luleå 5 | S | 44,8 % | S | 50,4 % | 81,5 % |
| Luleå 6 | S | 47,3 % | S | 53,2 % | 82,5 % |
| Luleå 7 | S | 53,1 % | S | 55,3 % | 81,5 % |
| Luleå 8 | S | 47,8 % | S | 52,3 % | 84,3 % |
| Luleå 9 | S | 49,6 % | S | 52,3 % | 82,0 % |
| Luleå 10 | S | 51,0 % | S | 51,3 % | 70,0 % |
| Luleå 11 | S | 41,3 % | S | 47,1 % | 84,4 % |
| Luleå 13 | S | 50,9 % | S | 53,2 % | 79,7 % |
| Luleå 14 | S | 36,6 % | S | 34,3 % | 83,8 % |
| Luleå 15 | S | 57,1 % | S | 52,0 % | 72,6 % |
| Luleå 16 | S | 58,7 % | S | 58,5 % | 71,0 % |
| Luleå 17 | S | 57,6 % | S | 54,9 % | 76,6 % |
| Luleå 18 | S | 54,4 % | S | 49,2 % | 76,3 % |
| Luleå 19 | S | 55,0 % | S | 58,2 % | 81,0 % |
| Luleå 20 | S | 49,2 % | S | 53,0 % | 85,5 % |
| Luleå 21 | S | 41,6 % | S | 52,0 % | 91,3 % |
| Luleå 22 | S | 50,8 % | S | 55,3 % | 89,1 % |
| Melderstein | S | 41,0 % | S | 38,3 % | 77,8 % |
| Måttsund | S | 42,4 % | S | 48,1 % | 90,7 % |
| Niemisel | S | 45,5 % | S | 44,8 % | 76,0 % |
| Persön | S | 38,8 % | S | 39,5 % | 80,8 % |
| Porsön 1 | S | 44,2 % | S | 43,2 % | 74,5 % |
| Porsön 2 | S | 28,3 % | S | 34,9 % | 81,2 % |
| Porsön 3 | S | 35,0 % | S | 40,5 % | 83,9 % |
| Rutvik | S | 50,2 % | S | 54,5 % | 88,6 % |
| Råneå 1 | S | 55,8 % | S | 56,4 % | 82,8 % |
| Råneå 2 | S | 49,4 % | S | 49,9 % | 80,3 % |
| Stadsöns 1 | S | 47,7 % | S | 52,1 % | 85,7 % |
| Stadsöns 2 | S | 49,5 % | S | 52,4 % | 83,1 % |
| Stadsöns 3 | S | 52,4 % | S | 55,7 % | 85,4 % |
| Sunderbyn 1 | S | 52,8 % | S | 57,6 % | 87,8 % |
| Sunderbyn 2 | S | 42,0 % | S | 47,3 % | 87,7 % |
| Vitå | S | 48,4 % | S | 48,7 % | 76,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006