Valresultat Luleå 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 45,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,5 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 57 939
- Avgivna röster
- 50 495
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 972 | 45,9 % |
| MModeraterna | 10 036 | 20,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 856 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 584 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 863 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 2 500 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 749 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 742 | 3,5 % |
| Övriga partier | 748 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 327 | 41,8 % |
| MModeraterna | 7 601 | 15,6 % |
| NSNS | 4 787 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 493 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 075 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 675 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 407 | 5,0 % |
| RSRS | 1 523 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 414 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 863 | 1,8 % |
| Övriga partier | 449 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 837 | 50,5 % |
| MModeraterna | 7 418 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 146 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 555 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 552 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 2 336 | 4,8 % |
| RSRS | 2 200 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 269 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 974 | 2,0 % |
| NSNS | 729 | 1,5 % |
| LBPOLBPO | 719 | 1,5 % |
| Övriga partier | 408 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,2 procentenheter).
- S
- M
- V
- MP
- L
- C
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,3 % | 45,9 % | 44,7 % | 39,0 % | 39,5 % | 36,1 % |
| M | 16,9 % | 20,1 % | 15,9 % | 15,4 % | 15,7 % | 18,3 % |
| V | 8,5 % | 7,7 % | 7,5 % | 10,5 % | 7,2 % | 7,4 % |
| MP | 5,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,6 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| C | 6,6 % | 5,0 % | 4,6 % | 7,5 % | 5,9 % | 5,8 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,8 % | 5,3 % | 6,3 % |
| SD | 1,3 % | 3,5 % | 8,8 % | 13,4 % | 17,4 % | 15,0 % |
| Övr | 3,5 % | 1,5 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 87,2 % | 87,6 % | 89,0 % | 86,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Luleå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Luleå 2010
Så skiljer sig Luleå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 45,9 % i Luleå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,2
- V +2,1
Svagare än i riket
- M −10,0
- SD −2,2
- KD −2,1
- C −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Luleå, från 16,9 % till 20,1 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,6 % till 5,0 % (−1,6).
- M +3,2
- SD +2,2
- MP +1,6
- C −1,6
- S −1,4
- KD −0,9
- V −0,8
- FP −0,2
Valdeltagande i Luleå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,2 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Luleå på plats 39 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Luleå är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Tuna till 92,0 % i Hammaren.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hertsö centrum (61,9 %) och sitt svagaste i Porsö centrum (31,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 41, Moderaterna i 1 av 42 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 20,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- M −5,0
- S +4,6
- MP −2,0
- SD −1,5
- V −1,3
- KD −0,9
- FP −0,5
- C −0,2
Största parti i Luleå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 87,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,3 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Luleå 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvik-Ersnäs | S | 44,5 % | S | 47,2 % | 86,0 % |
| Antnäs-Måttsund | S | 47,1 % | S | 54,5 % | 89,5 % |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | S | 39,2 % | S | 42,6 % | 85,6 % |
| Bensbyn-Brändön | S | 37,0 % | S | 41,2 % | 89,4 % |
| Bergnäset-Gäddvik | M | 34,4 % | S | 43,0 % | 89,5 % |
| Bergnäset-Kallax | S | 44,7 % | S | 51,1 % | 85,4 % |
| Bergviken | S | 47,7 % | S | 51,9 % | 85,8 % |
| Björkskatan norra | S | 50,7 % | S | 56,6 % | 89,0 % |
| Björkskatan södra | S | 45,0 % | S | 50,0 % | 87,0 % |
| Bredviken-Lerbäcken | S | 52,1 % | S | 56,8 % | 90,2 % |
| Gammelstad | S | 42,3 % | S | 48,1 % | 85,5 % |
| Gültsauudden-Varvet | S | 44,1 % | S | 51,6 % | 85,0 % |
| Hammaren | S | 51,5 % | S | 58,7 % | 92,0 % |
| Hertsö centrum | S | 61,9 % | S | 61,0 % | 83,5 % |
| Hertsö kullar | S | 58,9 % | S | 57,3 % | 83,1 % |
| Hertsö ängar | S | 55,6 % | S | 58,1 % | 81,6 % |
| Jämtön-Vitå | S | 58,0 % | S | 49,8 % | 85,3 % |
| Kallkällan | S | 53,9 % | S | 56,2 % | 85,0 % |
| Knöppelåsen | S | 45,6 % | S | 51,4 % | 89,8 % |
| Kulturens hus | S | 43,7 % | S | 51,0 % | 84,5 % |
| Lulsundet | S | 36,1 % | S | 48,8 % | 90,3 % |
| Malmudden | S | 48,6 % | S | 54,1 % | 83,4 % |
| Mjölkudden | S | 45,7 % | S | 52,9 % | 85,4 % |
| Munkeberg | S | 48,1 % | S | 52,8 % | 87,6 % |
| Niemisel-Prästholm | S | 44,2 % | LBPO | 33,6 % | 83,7 % |
| Notviken-Karlsvik | S | 37,2 % | S | 47,0 % | 86,0 % |
| Persön | S | 36,9 % | S | 36,4 % | 85,9 % |
| Porsö centrum | S | 31,8 % | S | 35,8 % | 84,8 % |
| Porsön-Björsbyn | S | 33,0 % | S | 40,3 % | 85,7 % |
| Porsöudden | S | 44,1 % | S | 43,6 % | 80,1 % |
| Robertsvik | S | 43,3 % | S | 51,0 % | 86,8 % |
| Rutvik | S | 45,2 % | S | 55,0 % | 89,7 % |
| Råneå | S | 52,4 % | S | 49,0 % | 82,5 % |
| Stadsparken | S | 41,6 % | S | 49,8 % | 84,9 % |
| Stadsön | S | 55,4 % | S | 57,2 % | 87,6 % |
| Sunderbyn | S | 43,0 % | S | 47,9 % | 88,8 % |
| Svartöstan-Lövskatan | S | 45,5 % | S | 49,3 % | 81,2 % |
| Södra Örnäset | S | 57,9 % | S | 55,8 % | 80,6 % |
| Tuna | S | 56,6 % | S | 55,7 % | 75,8 % |
| Öhemmanet | S | 47,3 % | S | 54,2 % | 87,6 % |
| Örnäset-Skurholmen | S | 55,9 % | S | 58,4 % | 80,2 % |
| Östermalm | S | 42,2 % | S | 48,6 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010