Valresultat Gällivare 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gällivare med 55,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,3 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gällivare ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,6 %
- Röstberättigade
- 14 980
- Avgivna röster
- 12 078
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 702 | 55,9 % |
| MModeraterna | 1 705 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 629 | 13,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 599 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 459 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 284 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 205 | 1,7 % |
| Övriga partier | 145 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 322 | 45,4 % |
| NSNS | 1 970 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 645 | 14,0 % |
| MModeraterna | 1 523 | 13,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 292 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 257 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 1,6 % |
| KDKristdemokraterna | 141 | 1,2 % |
| CCenterpartiet | 127 | 1,1 % |
| Övriga partier | 256 | 2,2 % |
Kommunvalet 2010 i Gällivare
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 973 | 50,3 % |
| MModeraterna | 2 032 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 002 | 16,9 % |
| KOMMUKOMMU | 548 | 4,6 % |
| NSNS | 427 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 221 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 202 | 1,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 157 | 1,3 % |
| CCenterpartiet | 129 | 1,1 % |
| Övriga partier | 173 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Gällivare 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gällivare i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har V gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- MP
- KD
- L
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,0 % | 55,9 % | 50,5 % | 41,9 % | 38,5 % | 35,1 % |
| M | 11,9 % | 14,2 % | 10,8 % | 12,2 % | 13,0 % | 15,0 % |
| V | 17,9 % | 13,6 % | 11,6 % | 12,9 % | 8,2 % | 7,1 % |
| SD | 2,3 % | 5,0 % | 15,2 % | 20,4 % | 27,2 % | 24,4 % |
| MP | 2,8 % | 3,8 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,6 % | 4,7 % |
| KD | 2,8 % | 2,4 % | 2,3 % | 3,3 % | 4,3 % | 7,0 % |
| L | 2,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,0 % | 1,4 % | 2,2 % |
| C | 2,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 2,4 % |
| Övr | 4,4 % | 1,2 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 80,6 % | 82,2 % | 82,3 % | 81,0 % | 80,8 % |
Valdeltagande i Gällivare 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gällivare 2010
Så skiljer sig Gällivare från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 55,9 % i Gällivare mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 25,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +25,2
- V +8,0
Svagare än i riket
- M −15,9
- C −4,8
- FP −4,8
- MP −3,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Gällivare, från 53,0 % till 55,9 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 17,9 % till 13,6 % (−4,4).
- V −4,4
- S +2,9
- SD +2,6
- M +2,4
- SJVP −2,3
- MP +1,0
- C −0,8
- KD −0,4
Valdeltagande i Gällivare
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,6 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gällivare på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Gällivare är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Nattavaaraby till 88,2 % i Tallbacka.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Soutojärvi (64,3 %) och sitt svagaste i Heden (50,1 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gällivare är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 50,3 % i kommunvalet mot 55,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- S −5,5
- V +3,3
- SD −3,1
- M +2,9
- MP −2,1
Största parti i Gällivare sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gällivare i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 80,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,5 % | 82,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 55,9 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,0 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gällivare 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Gällivare. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäcken | S | 59,3 % | S | 51,6 % | 72,3 % |
| Dokkas | S | 50,8 % | S | 43,5 % | 76,5 % |
| Gunilla | S | 58,0 % | S | 49,3 % | 76,2 % |
| Gällivare | S | 50,2 % | S | 45,3 % | 74,3 % |
| Hakkas | S | 57,0 % | S | 52,0 % | 77,6 % |
| Heden | S | 50,1 % | S | 47,1 % | 83,0 % |
| Hjortronet | S | 51,9 % | S | 47,7 % | 83,1 % |
| Koskullskulle | S | 52,4 % | S | 49,0 % | 82,1 % |
| Malmsta | S | 62,2 % | S | 51,3 % | 83,6 % |
| Maria | S | 54,7 % | S | 51,1 % | 78,7 % |
| Nattavaaraby | S | 53,0 % | S | 45,7 % | 68,1 % |
| Nilivaara | S | 51,4 % | S | 39,9 % | 72,9 % |
| Sjöparken | S | 60,7 % | S | 52,4 % | 74,6 % |
| Soutojärvi | S | 64,3 % | S | 63,1 % | 77,8 % |
| Tallbacka | S | 63,2 % | S | 55,2 % | 88,2 % |
| Ullatti | S | 54,4 % | S | 49,1 % | 68,7 % |
| Välkomma | S | 61,7 % | S | 57,8 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010