Valresultat Arjeplog 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 46,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,1 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 2 523
- Avgivna röster
- 2 003
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 922 | 46,7 % |
| MModeraterna | 286 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 230 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 114 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 97 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 96 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 4,6 % |
| Övriga partier | 21 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 730 | 38,9 % |
| NSNS | 473 | 25,2 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 131 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 5,3 % |
| MModeraterna | 79 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 58 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 27 | 1,4 % |
| Övriga partier | 20 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 044 | 53,1 % |
| CCenterpartiet | 330 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 250 | 12,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 10,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 4,5 % |
| Övriga partier | 43 | 2,2 % |
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- M
- V
- L
- C
- SD
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2010
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 46,7 % i Arjeplog mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 16,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,1
- V +6,1
Svagare än i riket
- M −15,6
- MP −2,8
- FP −1,1
- SD −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Arjeplog, från 10,4 % till 14,5 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,4 % till 5,8 % (−4,6).
- C −4,6
- M +4,1
- SD +3,2
- V −2,9
- SJVP −1,7
- MP +1,6
- S +1,3
- KD +0,1
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,4 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Arjeplog på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 0,9 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.
- M −13,6
- C +11,0
- S +6,3
- FP +4,8
- SD −4,3
- KD −4,2
- V +1,1
- MP −0,0
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 47,1 % | S | 53,2 % | 74,2 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010