Valresultat Arjeplog 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 2 219
- Avgivna röster
- 1 865
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 647 | 35,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 373 | 20,3 % |
| VVänsterpartiet | 263 | 14,3 % |
| MModeraterna | 163 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 142 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 132 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 53 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 38 | 2,1 % |
| Övriga partier | 28 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 891 | 48,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 408 | 22,4 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 99 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 86 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 57 | 3,1 % |
| MModeraterna | 51 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 40 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 34 | 1,9 % |
| Övriga partier | 4 | 0,2 % |
Kommunvalet 2018 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 711 | 39,6 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 27,1 % |
| CCenterpartiet | 337 | 18,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 178 | 9,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 46 | 2,6 % |
| Övriga partier | 36 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−9,0 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2018
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 8,9 % i Arjeplog mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,9
- V +6,3
- SD +2,7
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −11,0
- L −2,6
- MP −2,3
- C −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Arjeplog, från 14,7 % till 20,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,2 % till 35,2 % (−9,0).
- S −9,0
- SD +5,5
- KD +3,7
- V +2,3
- MP −1,4
- FI −1,3
- M −1,0
- C +0,9
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,0 %, vilket är 3,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Arjeplog på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 2,6 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,7 procentenheter.
- SD −17,7
- V +12,8
- C +11,1
- M −8,3
- KD −6,4
- S +4,4
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 35,2 % | S | 39,9 % | 80,3 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018