Valresultat Jokkmokk 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Jokkmokk med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,8 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jokkmokk ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 3 913
- Avgivna röster
- 3 263
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 301 | 40,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 543 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 471 | 14,6 % |
| MModeraterna | 269 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 168 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 125 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 2,7 % |
| Övriga partier | 36 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 1 161 | 35,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 039 | 32,0 % |
| VVänsterpartiet | 257 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 242 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 194 | 6,0 % |
| MModeraterna | 152 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 70 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 64 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 39 | 1,2 % |
| Övriga partier | 26 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 315 | 39,8 % |
| FJKFJK | 587 | 17,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 449 | 13,6 % |
| SVSV | 244 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 224 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 223 | 6,8 % |
| MModeraterna | 166 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 59 | 1,8 % |
| Övriga partier | 35 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Jokkmokk 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jokkmokk i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,1 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- MP
- C
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,4 % | 52,6 % | 48,5 % | 40,3 % | 34,2 % | 33,6 % |
| SD | 1,0 % | 3,7 % | 12,8 % | 16,8 % | 22,5 % | 17,5 % |
| V | 14,6 % | 10,4 % | 9,7 % | 14,6 % | 9,2 % | 7,4 % |
| M | 10,5 % | 13,6 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,9 % | 11,8 % |
| MP | 6,3 % | 7,7 % | 9,5 % | 7,1 % | 11,8 % | 14,4 % |
| C | 5,4 % | 3,8 % | 2,4 % | 5,2 % | 4,4 % | 3,8 % |
| KD | 2,3 % | 1,9 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,5 % | 6,5 % |
| L | 5,9 % | 5,0 % | 3,2 % | 2,7 % | 2,0 % | 2,9 % |
| Övr | 5,5 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 81,1 % | 81,7 % | 83,4 % | 81,6 % | 80,0 % |
Valdeltagande i Jokkmokk 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jokkmokk 2018
Så skiljer sig Jokkmokk från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 40,3 % i Jokkmokk mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,0
- V +6,6
- MP +2,7
Svagare än i riket
- M −11,5
- C −3,4
- L −2,8
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Jokkmokk, från 9,7 % till 14,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,5 % till 40,3 % (−8,1).
- S −8,1
- V +4,9
- SD +4,0
- C +2,8
- KD +2,5
- MP −2,4
- FI −2,3
- M −0,7
Valdeltagande i Jokkmokk
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,4 %, vilket är 3,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Jokkmokk på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Jokkmokk är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Jokkmokks Västra till 82,6 % i Porjus.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vuollerim (53,6 %) och sitt svagaste i Jokkmokks Västra (36,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jokkmokk är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,8 % i kommunvalet mot 16,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.
- SD −10,1
- V −7,8
- MP +6,5
- C −4,7
- KD −3,6
- M −3,3
- S −0,5
Största parti i Jokkmokk sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jokkmokk i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 81,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,6 % | 81,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Jokkmokk 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Jokkmokk. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Jokkmokks Västra | S | 36,2 % | S | 38,7 % | 78,7 % |
| Jokkmokks Östra | S | 37,7 % | S | 39,3 % | 80,5 % |
| Porjus | S | 38,4 % | SD | 22,3 % | 82,6 % |
| Vuollerim | S | 53,6 % | S | 50,5 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018