Valresultat Haparanda 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Haparanda med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 72,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haparanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Haparanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
72,8 %
Röstberättigade
6 120
Avgivna röster
4 454
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Haparanda

Riksdagsvalet 2018 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61536,7 %
SDSverigedemokraterna1 07724,5 %
MModeraterna56312,8 %
CCenterpartiet4239,6 %
VVänsterpartiet2605,9 %
KDKristdemokraterna2345,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)821,9 %
MPMiljöpartiet de gröna781,8 %
Övriga partier701,6 %

Landstingsvalet 2018 i Haparanda

Landstingsvalet 2018 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVSJV2 37948,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17724,1 %
CCenterpartiet3747,7 %
SDSverigedemokraterna3026,2 %
MModeraterna2835,8 %
VVänsterpartiet1713,5 %
KDKristdemokraterna1092,2 %
MPMiljöpartiet de gröna491,0 %
Övriga partier360,7 %

Kommunvalet 2018 i Haparanda

Kommunvalet 2018 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 64033,7 %
CCenterpartiet1 04621,5 %
SJVSJV94919,5 %
MModeraterna54711,2 %
KDKristdemokraterna2785,7 %
VVänsterpartiet1763,6 %
SDSverigedemokraterna1713,5 %
Övriga partier561,2 %

Partiernas utveckling i Haparanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haparanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−13,6 procentenheter).

020406080%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haparanda per valår
Parti200620102014201820222026
S51,6 %60,4 %50,3 %36,7 %35,9 %31,5 %
SD1,4 %3,8 %13,5 %24,5 %30,9 %28,7 %
M16,9 %17,2 %13,3 %12,8 %13,5 %15,9 %
C12,4 %7,3 %8,4 %9,6 %6,2 %5,9 %
V6,2 %4,3 %4,8 %5,9 %3,8 %5,2 %
KD3,7 %2,6 %2,7 %5,3 %5,1 %6,0 %
L2,2 %1,5 %1,8 %1,9 %1,7 %3,1 %
MP2,1 %2,3 %2,9 %1,8 %1,9 %2,1 %
Övr3,5 %0,5 %2,3 %1,6 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande66,3 %71,0 %70,4 %72,8 %69,1 %68,7 %

Valdeltagande i Haparanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

60708090%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haparanda 2018

Så skiljer sig Haparanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,7 % i Haparanda mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,4
  • SD +6,9
  • C +1,0

Svagare än i riket

  • M −7,0
  • L −3,6
  • MP −2,6
  • V −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Haparanda, från 13,5 % till 24,5 % (+11,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,3 % till 36,7 % (−13,6).

  • S −13,6
  • SD +11,0
  • KD +2,6
  • C +1,2
  • MP −1,1
  • FI −1,1
  • V +1,1
  • M −0,5

Valdeltagande i Haparanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 72,8 %, vilket är 14,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Haparanda på plats 290 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Haparanda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 65,5 % i Haparanda Norra till 80,5 % i Seskarö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Seskarö (50,3 %) och sitt svagaste i Karungi (30,0 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haparanda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 3,5 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,9 procentenheter.

  • SD −20,9
  • C +11,9
  • S −3,0
  • V −2,3
  • M −1,5
  • KD +0,4

Största parti i Haparanda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Haparanda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Haparanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %68,7 %
2022Socialdemokraterna35,9 %69,1 %
2018Socialdemokraterna36,7 %72,8 %
2014Socialdemokraterna50,3 %70,4 %
2010Socialdemokraterna60,4 %71,0 %
2006Socialdemokraterna51,6 %66,3 %

Valresultat per valdistrikt i Haparanda 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Haparanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haparanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GrankullenS32,6 %S27,9 %78,7 %
Haparanda NorraS35,9 %S34,3 %65,5 %
Haparanda SödraS38,7 %S36,3 %67,1 %
KarungiS30,0 %S28,5 %73,6 %
MarielundS39,2 %S34,6 %65,8 %
NikkalaS38,8 %S32,4 %77,9 %
SeskaröS50,3 %S48,8 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Haparanda på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018