Valresultat Överkalix 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Överkalix med 46,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,2 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Överkalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 2 667
- Avgivna röster
- 2 270
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 046 | 46,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 411 | 18,3 % |
| VVänsterpartiet | 235 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 197 | 8,8 % |
| MModeraterna | 175 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 47 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 24 | 1,1 % |
| Övriga partier | 29 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 859 | 38,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 833 | 36,9 % |
| CCenterpartiet | 148 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 138 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 110 | 4,9 % |
| MModeraterna | 97 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 27 | 1,2 % |
| Övriga partier | 45 | 2,0 % |
Kommunvalet 2018 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 196 | 53,2 % |
| CCenterpartiet | 370 | 16,5 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 12,2 % |
| MModeraterna | 203 | 9,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 147 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 30 | 1,3 % |
| Övriga partier | 28 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Överkalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Överkalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- SD
- V
- C
- M
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,9 % | 61,0 % | 52,5 % | 46,7 % | 42,9 % | 36,5 % |
| SD | 0,8 % | 3,7 % | 13,0 % | 18,3 % | 23,3 % | 20,4 % |
| V | 12,7 % | 10,8 % | 10,5 % | 10,5 % | 7,8 % | 7,6 % |
| C | 11,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 8,8 % | 5,8 % | 8,4 % |
| M | 6,8 % | 8,1 % | 8,1 % | 7,8 % | 10,1 % | 13,4 % |
| KD | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 5,7 % | 7,6 % |
| L | 2,4 % | 3,0 % | 1,8 % | 2,1 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,8 % |
| MP | 2,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 83,3 % | 85,4 % | 85,1 % | 81,3 % | 81,1 % |
Valdeltagande i Överkalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Överkalix 2018
Så skiljer sig Överkalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 46,7 % i Överkalix mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 18,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,4
- V +2,5
- SD +0,8
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −12,0
- L −3,4
- MP −3,3
- KD −2,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Överkalix, från 13,0 % till 18,3 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,5 % till 46,7 % (−5,8).
- S −5,8
- SD +5,3
- KD +2,3
- FI −1,2
- MP −1,1
- M −0,3
- L +0,3
- C −0,1
Valdeltagande i Överkalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Överkalix på plats 240 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Överkalix är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,5 % i kommunvalet mot 18,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- SD −11,8
- C +7,7
- S +6,5
- KD −3,3
- V +1,7
- M +1,2
Största parti i Överkalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Överkalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 81,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 61,0 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 58,9 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Överkalix 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Överkalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Överkalix nedre | S | 47,3 % | S | 55,9 % | 82,9 % |
| Överkalix övre | S | 46,0 % | S | 48,0 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018