Valresultat Kalix 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kalix med 45,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,8 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 12 765
- Avgivna röster
- 11 111
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 977 | 45,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 015 | 18,4 % |
| MModeraterna | 1 285 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 865 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 704 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 393 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 315 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 306 | 2,8 % |
| Övriga partier | 111 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 5 233 | 47,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 692 | 24,3 % |
| MModeraterna | 943 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 611 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 582 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 489 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 206 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 1,8 % |
| Övriga partier | 117 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 463 | 40,8 % |
| MModeraterna | 2 267 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 901 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 813 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 754 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 572 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 464 | 4,2 % |
| KXPKXP | 326 | 3,0 % |
| FRAKFRAK | 246 | 2,2 % |
| Övriga partier | 144 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Kalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−10,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 60,2 % | 59,3 % | 55,7 % | 45,4 % | 43,9 % | 40,2 % |
| SD | 1,7 % | 3,5 % | 11,5 % | 18,4 % | 24,2 % | 21,2 % |
| M | 10,1 % | 14,1 % | 11,5 % | 11,7 % | 12,6 % | 16,5 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % | 4,4 % | 4,2 % |
| C | 7,0 % | 4,9 % | 4,7 % | 6,4 % | 5,0 % | 4,6 % |
| KD | 3,3 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| L | 3,3 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,0 % | 2,7 % |
| MP | 4,6 % | 5,3 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,6 % |
| Övr | 2,7 % | 0,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,4 % | 85,3 % | 87,0 % | 84,3 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Kalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalix 2018
Så skiljer sig Kalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 45,4 % i Kalix mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 17,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,1
- SD +0,8
Svagare än i riket
- M −8,1
- KD −2,7
- L −2,6
- C −2,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalix, från 11,5 % till 18,4 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 55,7 % till 45,4 % (−10,3).
- S −10,3
- SD +6,9
- C +1,7
- V +1,6
- KD +1,5
- MP −1,3
- FI −1,1
- L +0,4
Valdeltagande i Kalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,0 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kalix på plats 160 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalix är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Kalix C till 89,8 % i Ytterbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kalix C (49,7 %) och sitt svagaste i Töre (38,5 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalix är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,2 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.
- SD −10,1
- M +9,0
- S −4,6
- KD −3,0
- C +1,0
- V −1,0
Största parti i Kalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 55,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 59,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 60,2 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalix 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammelgården-Morjärv | S | 44,8 % | S | 40,5 % | 82,6 % |
| Innanbäcken | S | 43,7 % | S | 37,6 % | 89,5 % |
| Kalix C | S | 49,7 % | S | 47,5 % | 80,8 % |
| Kalix V | S | 47,7 % | S | 42,1 % | 86,7 % |
| Näsbyn | S | 47,0 % | S | 38,6 % | 84,9 % |
| Risön | S | 44,1 % | S | 39,8 % | 87,8 % |
| Sangis | S | 44,4 % | S | 40,5 % | 86,2 % |
| Stenbäcken | S | 46,3 % | S | 42,1 % | 89,4 % |
| Töre | S | 38,5 % | S | 40,2 % | 83,0 % |
| Ytterbyn | S | 46,8 % | S | 38,9 % | 89,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018