Valresultat Kalix 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kalix med 40,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,7 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 12 225
- Avgivna röster
- 10 107
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 009 | 40,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 114 | 21,2 % |
| MModeraterna | 1 649 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 673 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 464 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 421 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 257 | 2,6 % |
| Övriga partier | 123 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 599 | 36,6 % |
| MModeraterna | 2 296 | 23,4 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 1 176 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 961 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 480 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 442 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 439 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 254 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 1,4 % |
| Övriga partier | 37 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Kalix — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kalix har 37 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 3.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 747 | 37,7 % | 14(−3) |
| MModeraterna | 2 883 | 29,0 % | 11(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 900 | 9,0 % | 3(−1) |
| CCenterpartiet | 549 | 5,5 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 452 | 4,5 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 432 | 4,3 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 3,8 % | 1(−1) |
| SjukvSjukvårdspartiet | 352 | 3,5 % | 1(+1) |
| KDKristdemokraterna | 249 | 2,5 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 60,2 % | 59,3 % | 55,7 % | 45,4 % | 43,9 % | 40,2 % |
| SD | 1,7 % | 3,5 % | 11,5 % | 18,4 % | 24,2 % | 21,2 % |
| M | 10,1 % | 14,1 % | 11,5 % | 11,7 % | 12,6 % | 16,5 % |
| KD | 3,3 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| C | 7,0 % | 4,9 % | 4,7 % | 6,4 % | 5,0 % | 4,6 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % | 4,4 % | 4,2 % |
| L | 3,3 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,0 % | 2,7 % |
| MP | 4,6 % | 5,3 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,6 % |
| Övr | 2,7 % | 0,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,4 % | 85,3 % | 87,0 % | 84,3 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Kalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalix 2026
Så skiljer sig Kalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 40,2 % i Kalix mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,1
- SD +3,7
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −4,2
- MP −3,5
- M −3,3
- L −2,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kalix, från 12,6 % till 16,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,9 % till 40,2 % (−3,7).
- M +4,0
- S −3,7
- SD −3,0
- KD +2,3
- L +0,7
- C −0,4
- V −0,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Kalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,7 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kalix på plats 230 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalix är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,2 % i Kalix C till 80,0 % i Ytterbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kalix C (49,1 %) och sitt svagaste i Töre (30,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalix är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,0 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,5 procentenheter.
- M +12,5
- SD −12,1
- KD −4,2
- S −2,5
- C +0,9
- V +0,1
Största parti i Kalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 55,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 59,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 60,2 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalix 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammelgården-Morjärv | S | 39,8 % | S | 35,5 % | 75,8 % |
| Innanbäcken | S | 35,4 % | S | 34,7 % | 77,7 % |
| Kalix C | S | 49,1 % | S | 46,3 % | 66,2 % |
| Kalix V | S | 46,4 % | S | 42,7 % | 74,7 % |
| Näsbyn | S | 41,8 % | S | 39,0 % | 72,1 % |
| Risön | S | 37,9 % | S | 35,8 % | 73,9 % |
| Sangis | S | 37,8 % | S | 35,8 % | 73,7 % |
| Stenbäcken | S | 42,4 % | S | 42,7 % | 78,3 % |
| Töre | SD | 33,7 % | M | 29,8 % | 66,9 % |
| Ytterbyn | S | 38,4 % | M | 38,9 % | 80,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026