Valresultat Kiruna 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 16 724
- Avgivna röster
- 13 609
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 814 | 35,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 663 | 19,8 % |
| MModeraterna | 1 903 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 084 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 033 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 931 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 357 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 341 | 2,5 % |
| Övriga partier | 311 | 2,3 % |
Regionvalet 2026 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 182 | 31,7 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 2 781 | 21,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 443 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 341 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 253 | 9,5 % |
| MModeraterna | 1 236 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 508 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 247 | 1,9 % |
| Övriga partier | 197 | 1,5 % |
Kommunvalet 2026 i Kiruna — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kiruna har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−2 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 11 och Vänsterpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 765 | 35,2 % | 17(−2) |
| KDKristdemokraterna | 3 232 | 23,9 % | 11(+6) |
| VVänsterpartiet | 1 468 | 10,8 % | 5(+1) |
| MModeraterna | 1 122 | 8,3 % | 4(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 935 | 6,9 % | 3(+1) |
| SMSPSámelistu/Samelistan Partipolitiskt obunden | 710 | 5,2 % | 2(±0) |
| SjukvSjukvårdspartiet | 614 | 4,5 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 428 | 3,2 % | 1(−3) |
| Övriga partier | 267 | 2,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- MP
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 51,7 % | 47,4 % | 38,2 % | 41,9 % | 35,8 % |
| SD | 2,4 % | 5,7 % | 13,2 % | 19,7 % | 22,1 % | 19,8 % |
| M | 9,3 % | 13,2 % | 10,3 % | 10,7 % | 11,1 % | 14,2 % |
| V | 15,1 % | 14,0 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 8,1 % |
| KD | 3,9 % | 3,2 % | 3,4 % | 4,9 % | 6,8 % | 7,7 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,2 % | 2,8 % | 3,8 % | 6,9 % |
| C | 3,2 % | 2,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 2,9 % | 2,7 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Övr | 7,3 % | 1,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,3 % | 84,3 % | 85,8 % | 82,0 % | 81,4 % |
Valdeltagande i Kiruna 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kiruna 2026
Så skiljer sig Kiruna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 35,8 % i Kiruna mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- SD +2,3
- KD +1,5
- MP +0,8
Svagare än i riket
- M −5,7
- C −4,4
- L −2,8
- V −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Kiruna, från 3,8 % till 6,9 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,9 % till 35,8 % (−6,1).
- S −6,1
- MP +3,2
- M +3,0
- SD −2,3
- KD +0,9
- L +0,8
- C −0,2
- V −0,1
Valdeltagande i Kiruna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,4 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kiruna på plats 259 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kiruna är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Lombolo västra till 84,7 % i Lombolo mellersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kiruna sydost (40,6 %) och sitt svagaste i Kiruna nordost (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Miljöpartiet i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 23,9 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,2 procentenheter.
- KD +16,2
- SD −12,9
- MP −6,1
- M −5,9
- V +2,8
- S −0,6
Största parti i Kiruna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolaget-Triangeln | S | 38,4 % | S | 33,9 % | 73,2 % |
| Högalid och Sandstensberget | S | 34,2 % | S | 34,9 % | 78,5 % |
| Jukkasjärvi | S | 26,8 % | KD | 32,6 % | 82,7 % |
| Kiruna nordost | MP | 30,3 % | SMSP | 37,2 % | 76,2 % |
| Kiruna sydost | S | 40,6 % | S | 37,9 % | 76,9 % |
| Kurra – Jägarområdet – N Stråket | S | 37,4 % | S | 36,9 % | 82,2 % |
| Lombolo mellersta | S | 38,8 % | S | 39,7 % | 84,7 % |
| Lombolo västra | S | 36,4 % | S | 36,2 % | 66,9 % |
| Lombolo östra-Nikkaluoktavägen | S | 39,7 % | S | 39,4 % | 81,8 % |
| Luossavaara-Abisko | S | 34,8 % | S | 35,0 % | 80,7 % |
| Tuolluvaara-Nya Centrum | S | 36,5 % | S | 36,0 % | 81,0 % |
| Östermalm | S | 38,5 % | S | 36,9 % | 77,2 % |
| Övre Norrmalm-Gamla Centrum | S | 37,4 % | S | 36,9 % | 74,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026