Valresultat Kiruna 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 41,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,7 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Kiruna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,0 %
Röstberättigade
16 910
Avgivna röster
13 874
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Kiruna

Riksdagsvalet 2022 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 74441,9 %
SDSverigedemokraterna3 02822,1 %
MModeraterna1 52611,1 %
VVänsterpartiet1 1128,1 %
KDKristdemokraterna9286,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5153,8 %
CCenterpartiet3922,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2421,8 %
Övriga partier2111,5 %

Regionvalet 2022 i Kiruna

Regionvalet 2022 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 06437,6 %
SjukvSjukvårdspartiet2 90821,6 %
VVänsterpartiet1 37710,2 %
MModeraterna1 1698,7 %
SDSverigedemokraterna1 0177,5 %
KDKristdemokraterna9176,8 %
CCenterpartiet5594,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2672,0 %
Övriga partier1961,5 %

Kommunvalet 2022 i Kiruna

Kommunvalet 2022 i Kiruna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 63540,7 %
KDKristdemokraterna1 59911,5 %
MModeraterna1 49210,8 %
CCenterpartiet1 3459,7 %
VVänsterpartiet1 0947,9 %
SDSverigedemokraterna7455,4 %
SjukvSjukvårdspartiet6754,9 %
SMSPSámelistu/Samelistan Partipolitiskt obunden6604,8 %
FiFeministiskt initiativ4933,6 %
Övriga partier1120,8 %

Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har V gjort (−5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kiruna per valår
Parti200620102014201820222026
S52,0 %51,7 %47,4 %38,2 %41,9 %35,8 %
SD2,4 %5,7 %13,2 %19,7 %22,1 %19,8 %
M9,3 %13,2 %10,3 %10,7 %11,1 %14,2 %
V15,1 %14,0 %11,6 %13,5 %8,1 %8,1 %
KD3,9 %3,2 %3,4 %4,9 %6,8 %7,7 %
MP3,6 %5,2 %5,2 %2,8 %3,8 %6,9 %
C3,2 %2,6 %2,9 %5,4 %2,9 %2,7 %
L3,1 %3,2 %2,3 %2,5 %1,8 %2,5 %
Övr7,3 %1,1 %3,7 %2,3 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande77,0 %82,3 %84,3 %85,8 %82,0 %81,4 %

Valdeltagande i Kiruna 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kiruna 2022

Så skiljer sig Kiruna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i Kiruna mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,6
  • SD +1,6
  • KD +1,4
  • V +1,4

Svagare än i riket

  • M −8,0
  • C −3,9
  • L −2,8
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Kiruna, från 38,2 % till 41,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 13,5 % till 8,1 % (−5,3).

  • V −5,3
  • S +3,7
  • C −2,5
  • SD +2,4
  • KD +1,9
  • MP +0,9
  • L −0,7
  • M +0,4

Valdeltagande i Kiruna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kiruna på plats 249 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kiruna är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,4 % i Kiruna Centrum till 85,9 % i Lombolo mellersta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lombolo mellersta (49,4 %) och sitt svagaste i Jukkasjärvi (32,8 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,4 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,7 procentenheter.

  • SD −16,7
  • KD +4,8
  • MP −3,3
  • S −1,2
  • M −0,4
  • V −0,2

Största parti i Kiruna sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kiruna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,8 %81,4 %
2022Socialdemokraterna41,9 %82,0 %
2018Socialdemokraterna38,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,3 %
2010Socialdemokraterna51,7 %82,3 %
2006Socialdemokraterna52,0 %77,0 %

Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kiruna, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bolaget-TriangelnS46,1 %S48,1 %79,4 %
Högalid och SandstensbergetS40,9 %S39,5 %79,8 %
JukkasjärviS32,8 %S30,6 %85,3 %
Kiruna CentrumS42,6 %S43,7 %70,4 %
Kiruna nordostS37,0 %SMSP38,4 %70,8 %
Kiruna sydostS44,1 %S45,7 %78,5 %
Lombolo mellerstaS49,4 %S47,3 %85,9 %
Lombolo västraS41,5 %S43,8 %70,7 %
Lombolo östra - NikkaluoktavägenS44,6 %S46,2 %83,6 %
Luossavaara-AbiskoS43,5 %S38,5 %81,7 %
Tuolluvaara-KurravaaraS41,2 %S39,8 %83,7 %
ÖstermalmS41,9 %S41,8 %79,4 %
Övre Norrmalm och JärnvägenS43,2 %S42,0 %76,5 %

Utforska valdistrikten i Kiruna på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022