Valresultat Arjeplog 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 2 126
- Avgivna röster
- 1 746
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 651 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 24,8 % |
| MModeraterna | 155 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 151 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 134 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 77 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 51 | 3,0 % |
| Övriga partier | 13 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 650 | 39,7 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 219 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 188 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 166 | 10,1 % |
| MModeraterna | 107 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 106 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 90 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 77 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 29 | 1,8 % |
| Övriga partier | 7 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 668 | 40,1 % |
| FAFolkinitiativet Arjeplog | 483 | 29,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 142 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 133 | 8,0 % |
| MModeraterna | 17 | 1,0 % |
| Övriga partier | 34 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har V gjort (−6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2022
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 9,0 % i Arjeplog mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,6
- SD +4,3
- KD +3,5
- V +1,1
Svagare än i riket
- M −10,1
- C −2,2
- MP −1,6
- L −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Arjeplog, från 20,3 % till 24,8 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 14,3 % till 7,8 % (−6,5).
- V −6,5
- SD +4,5
- C −3,2
- S +2,7
- KD +1,6
- MP +1,4
- M +0,2
- L +0,1
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Arjeplog på plats 248 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 1,0 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- M −8,0
- KD −7,8
- C +3,5
- MP −3,1
- S +2,2
- V +0,7
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 37,9 % | S | 40,1 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022