Valresultat Arvidsjaur 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Arvidsjaur med 42,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvidsjaur ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Arvidsjaur på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
4 772
Avgivna röster
4 054
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Arvidsjaur

Riksdagsvalet 2022 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 68142,0 %
SDSverigedemokraterna96024,0 %
MModeraterna43110,8 %
VVänsterpartiet2857,1 %
CCenterpartiet2265,6 %
KDKristdemokraterna2035,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1303,2 %
MPMiljöpartiet de gröna511,3 %
Övriga partier350,9 %

Regionvalet 2022 i Arvidsjaur

Regionvalet 2022 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71244,4 %
SDSverigedemokraterna51813,4 %
CCenterpartiet40510,5 %
VVänsterpartiet3479,0 %
SjukvSjukvårdspartiet3088,0 %
MModeraterna3017,8 %
KDKristdemokraterna1463,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)892,3 %
Övriga partier270,7 %

Kommunvalet 2022 i Arvidsjaur

Kommunvalet 2022 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 63441,1 %
CCenterpartiet78419,7 %
VVänsterpartiet57014,3 %
SDSverigedemokraterna53313,4 %
MModeraterna2155,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1794,5 %
KDKristdemokraterna511,3 %
Övriga partier110,3 %

Partiernas utveckling i Arvidsjaur 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvidsjaur i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvidsjaur per valår
Parti200620102014201820222026
S57,8 %54,0 %52,1 %44,6 %42,0 %36,5 %
SD1,0 %4,5 %13,1 %16,4 %24,0 %20,8 %
M10,1 %13,4 %10,1 %9,3 %10,8 %15,8 %
V12,6 %11,1 %10,2 %10,6 %7,1 %6,5 %
C7,6 %7,2 %6,2 %9,3 %5,6 %5,8 %
KD2,1 %2,0 %1,8 %3,9 %5,1 %6,6 %
L3,8 %4,1 %3,1 %3,6 %3,2 %3,7 %
MP1,6 %2,6 %1,6 %0,9 %1,3 %2,7 %
Övr3,4 %1,1 %1,8 %1,3 %0,9 %1,7 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,0 %85,4 %85,0 %83,8 %

Valdeltagande i Arvidsjaur 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvidsjaur 2022

Så skiljer sig Arvidsjaur från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 42,0 % i Arvidsjaur mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,7
  • SD +3,5
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −8,3
  • MP −3,8
  • L −1,4
  • C −1,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvidsjaur, från 16,4 % till 24,0 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,6 % (−3,7).

  • SD +7,6
  • C −3,7
  • V −3,4
  • S −2,6
  • M +1,5
  • KD +1,2
  • L −0,3
  • MP +0,3

Valdeltagande i Arvidsjaur

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,0 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Arvidsjaur på plats 149 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvidsjaur är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Arvidsjaur Norra till 84,1 % i Arvidsjaur Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arvidsjaur Västra (48,5 %) och sitt svagaste i Arvidsjaur Norra (38,7 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvidsjaur är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 5,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,1 procentenheter.

  • C +14,1
  • SD −10,6
  • V +7,2
  • M −5,4
  • KD −3,8
  • L +1,3
  • S −0,9

Största parti i Arvidsjaur sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvidsjaur i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvidsjaur per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,5 %83,8 %
2022Socialdemokraterna42,0 %85,0 %
2018Socialdemokraterna44,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna52,1 %85,0 %
2010Socialdemokraterna54,0 %84,1 %
2006Socialdemokraterna57,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Arvidsjaur 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Arvidsjaur. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvidsjaur, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arvidsjaur NorraS38,7 %S39,1 %80,8 %
Arvidsjaur VästraS48,5 %S44,6 %82,2 %
Arvidsjaur ÖstraS40,8 %S40,6 %84,1 %

Utforska valdistrikten i Arvidsjaur på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022