Valresultat Älvsbyn 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Älvsbyn med 43,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,3 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvsbyn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Älvsbyn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,3 %
Röstberättigade
6 194
Avgivna röster
5 162
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Älvsbyn

Riksdagsvalet 2022 i Älvsbyn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 20943,2 %
SDSverigedemokraterna1 04620,5 %
MModeraterna68013,3 %
CCenterpartiet3386,6 %
VVänsterpartiet3136,1 %
KDKristdemokraterna2765,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1152,3 %
MPMiljöpartiet de gröna791,5 %
Övriga partier541,1 %

Regionvalet 2022 i Älvsbyn

Regionvalet 2022 i Älvsbyn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 19443,7 %
MModeraterna63412,6 %
SDSverigedemokraterna57711,5 %
VVänsterpartiet3937,8 %
CCenterpartiet3907,8 %
SjukvSjukvårdspartiet3647,3 %
KDKristdemokraterna2765,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1392,8 %
Övriga partier521,0 %

Kommunvalet 2022 i Älvsbyn

Kommunvalet 2022 i Älvsbyn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 94238,3 %
MModeraterna99519,6 %
CCenterpartiet72414,3 %
SDSverigedemokraterna53410,5 %
VVänsterpartiet3496,9 %
KDKristdemokraterna2545,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2394,7 %
Övriga partier390,8 %

Partiernas utveckling i Älvsbyn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älvsbyn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har M gjort (+4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älvsbyn per valår
Parti200620102014201820222026
S56,6 %54,7 %53,5 %44,8 %43,2 %41,6 %
SD1,5 %5,2 %12,8 %16,6 %20,5 %18,3 %
M7,7 %10,8 %8,1 %8,6 %13,3 %16,8 %
C8,6 %6,2 %6,1 %9,0 %6,6 %5,1 %
V11,2 %11,7 %9,2 %10,7 %6,1 %6,0 %
KD4,7 %3,5 %3,2 %4,6 %5,4 %5,5 %
L3,1 %4,0 %2,7 %3,0 %2,3 %2,6 %
MP2,1 %2,7 %2,2 %1,2 %1,5 %2,3 %
Övr4,5 %1,3 %2,3 %1,4 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande80,9 %85,3 %84,9 %85,4 %83,3 %83,3 %

Valdeltagande i Älvsbyn 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älvsbyn 2022

Så skiljer sig Älvsbyn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 43,2 % i Älvsbyn mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 12,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,9
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • M −5,8
  • MP −3,5
  • L −2,4
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Moderaterna mest i Älvsbyn, från 8,6 % till 13,3 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 10,7 % till 6,1 % (−4,6).

  • M +4,8
  • V −4,6
  • SD +3,8
  • C −2,4
  • S −1,6
  • L −0,8
  • KD +0,8
  • MP +0,3

Valdeltagande i Älvsbyn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Älvsbyn på plats 215 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älvsbyn är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Älvsbyns N till 83,7 % i Älvsbyns V.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvsbyns N (44,7 %) och sitt svagaste i Vidsel (42,5 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvsbyn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • SD −9,9
  • C +7,6
  • M +6,3
  • S −5,0
  • V +0,8
  • KD −0,4

Största parti i Älvsbyn sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Älvsbyn i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Älvsbyn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna41,6 %83,3 %
2022Socialdemokraterna43,2 %83,3 %
2018Socialdemokraterna44,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna53,5 %84,9 %
2010Socialdemokraterna54,7 %85,3 %
2006Socialdemokraterna56,6 %80,9 %

Valresultat per valdistrikt i Älvsbyn 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Älvsbyn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älvsbyn, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
VidselS42,5 %S30,0 %80,8 %
Älvsbyns NS44,7 %S42,5 %78,6 %
Älvsbyns VS43,4 %S38,9 %83,7 %
Älvsbyns ÖS42,7 %S39,7 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Älvsbyn på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022