Valresultat Älvsbyn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Älvsbyn med 53,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,6 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvsbyn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 6 412
- Avgivna röster
- 5 446
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 895 | 53,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 692 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 500 | 9,2 % |
| MModeraterna | 441 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 330 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 171 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 144 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 83 | 1,5 % |
| Övriga partier | 43 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 370 | 44,3 % |
| NSNS | 1 113 | 20,8 % |
| VVänsterpartiet | 461 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 423 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 328 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 5,0 % |
| MModeraterna | 151 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 140 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 73 | 1,4 % |
| Övriga partier | 21 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 569 | 47,6 % |
| CCenterpartiet | 788 | 14,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 624 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 612 | 11,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 6,9 % |
| NSNS | 206 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 130 | 2,4 % |
| MModeraterna | 62 | 1,1 % |
| Övriga partier | 33 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Älvsbyn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvsbyn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,6 procentenheter).
- S
- SD
- V
- M
- C
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,6 % | 54,7 % | 53,5 % | 44,8 % | 43,2 % | 41,6 % |
| SD | 1,5 % | 5,2 % | 12,8 % | 16,6 % | 20,5 % | 18,3 % |
| V | 11,2 % | 11,7 % | 9,2 % | 10,7 % | 6,1 % | 6,0 % |
| M | 7,7 % | 10,8 % | 8,1 % | 8,6 % | 13,3 % | 16,8 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 6,1 % | 9,0 % | 6,6 % | 5,1 % |
| KD | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 5,4 % | 5,5 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,3 % | 2,6 % |
| Övr | 4,5 % | 1,3 % | 2,3 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % |
| MP | 2,1 % | 2,7 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 83,3 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Älvsbyn 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvsbyn 2014
Så skiljer sig Älvsbyn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 53,5 % i Älvsbyn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 22,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,4
- V +3,5
Svagare än i riket
- M −15,2
- MP −4,7
- FP −2,8
- FI −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvsbyn, från 5,2 % till 12,8 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 10,8 % till 8,1 % (−2,7).
- SD +7,6
- M −2,7
- V −2,5
- FI +1,4
- FP −1,3
- S −1,2
- MP −0,6
- KD −0,3
Valdeltagande i Älvsbyn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,9 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Älvsbyn på plats 206 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvsbyn är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Älvsbyns N till 86,6 % i Älvsbyns V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvsbyns N (57,4 %) och sitt svagaste i Älvsbyns Ö (50,6 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvsbyn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- C +8,5
- M −7,0
- S −5,9
- V +2,1
- SD −1,2
- KD −0,7
Största parti i Älvsbyn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvsbyn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 83,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,5 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvsbyn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Älvsbyn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vidsel | S | 51,6 % | S | 42,4 % | 82,2 % |
| Älvsbyns N | S | 57,4 % | S | 53,3 % | 82,0 % |
| Älvsbyns V | S | 55,3 % | S | 51,4 % | 86,6 % |
| Älvsbyns Ö | S | 50,6 % | S | 43,6 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014